Holandské agentúry poskytujú dôležité informácie o ruskom zasahovaní do amerických volieb

Keď šéfovia amerických tajných služieb počas vypočutia pred Kongresom označovali Moskvu za vinníka hackerských útokov proti serverom Demokratickej strany, vyzerali celkom suverénne. A tento piatok sa ukázalo prečo.

 

Holandská rozviedka sa pred niekoľkými rokmi nabúrala do počítačového systému hackerskej skupiny Cozy Bear a sledovala útoky prakticky v priamom prenose. Následne odovzdávala informácie americkým CIA a NSA.

 

Holanďania dokonca dokázali ovládnuť aj bezpečnostnú kameru v sídle ruských hackerov a zaobstarať snímky priamo ich a ich nadriadených z ruskej rozviedky SVR. S informáciou prišiel vo štvrtok holandský denník De Volkskrant.

Cozy Bear

Cozy Bear je obávaná hackerská skupina, ktorá pôsobí prinajmenšom od roku 2010. Bezpečnostná firma CrowdStrike, ktorá vyšetrovala útok proti serverom americkej Demokratickej strany, o nej tvrdí, že je napojená buď na ruskú kontrarozviedku FSB, alebo rozviedku SVR.

Faktom je, že táto skupina okrem finančných inštitúcií a telekomunikačných spoločností v minulosti útočila hlavne na vládne inštitúcie po celej Európe a v Spojených štátoch.

V lete 2014 sa zamerala na niekoľko holandských ministerstiev. A práve tu museli ruskí hackeri urobiť chybu, ktorá umožnila holandským špecialistom z jednotky Joint Sigint Cyber ​​Unit nabúrať sa do ich siete.

Jednotku tvoria agenti z holandskej rozviedky a vojenskej tajnej služby. Jej hlavným poslaním je obrana domácich počítačových systémov.

 

Holanďania zistili, že skupina Cozy Bear sídli v budove jednej univerzity neďaleko Kremľa. To by zodpovedalo kampusu Ústavu ázijských a afrických štúdií, ktorý bol od sovietskych čias považovaný skôr za vzdelávací ústav rozviedčíkov než za akademickú inštitúciu.

Zostava hackerskej skupiny sa menila, ale obvykle bolo aktívnych zhruba desať jej členov.

Zlatou baňou pre holandských agentov bol objav bezpečnostnej kamery. Akonáhle ju ovládli, mohli sledovať nielen čo ruskí hackeri robia, ale tiež kto konkrétne to robí. Tváre zo záberov Holanďania porovnávali so známymi ruskými špiónmi. Aj preto tvrdia, že hackerov z Cozy Bear v skutočnosti riadi ruská rozviedka SVR.

V novembri 2014 začali ruskí hackeri chystať útok na americké ministerstvo zahraničia. Získali prihlasovacie údaje niekoľkých zamestnancov a dostali sa do neutajovanej časti počítačového systému.

Holandskí agenti okamžite informovali amerických diplomatov, ktorí zalarmovali tajnú službu NSA.

Nasledovala kybernetické bitka, ktorá dokonca donútila americkú NSA vytvoriť priamu linku do sídla holandskej tajnej služby v meste Zoetermeer. Ruskí hackeri vytvárali špeciálne servery, kam ukladali ukradnutá dáta.

Vďaka pozorným Holanďanom ale obrancovia amerického ministerstva zahraničia vedeli ich adresy, a preto prístup k serverom blokovali. Hackeri ale okamžite vytvárali nové.Nakoniec správcovi americkej siete odpojili celý systém od internetu, aby cez víkend dokázali odstrániť nebezpečné vírusy.

Fake e-mail

Hackeri ale zo siete ministerstva stihli poslať zavírený e-mail jednému pracovníkovi Bieleho domu. Ten, zatiaľ čo netušil nič zlé, otvoril prílohu a skupina Cozy Bear získala jeho prihlasovacie údaje.

Následne sa dostala až k e-mailovej komunikácii prezidenta Baracka Obamu. Nepodarilo sa jej akurát prelomiť ochranu jeho mobilného telefónu, cez ktorý išla všetka utajovaná komunikácia.

Znovu to boli Holanďania, kto Američanov upozornil na úspech hackerov. De Volkskrant píše, že NSA preto poslala svojim európskym kolegom tortu a obriu kyticu.

A nezostalo len pri tom. Holandsko údajne výmenou za svoje nasadenie získalo informácie od Američanov. Špekuluje sa, že mohlo ísť o dáta k zostreleniu letu MH17, Boeingu malajských aerolínií, ktorý bol v roku 2014 zasiahnutý nad Donbas.

Holandská prokuratúra sa totiž zrejme chystá obviniť z tragédie niekoľko ľudí, a to vrátane bývalých dôstojníkov ruskej armády.

Holandskí agenti ale nakoniec stratili prístup k sieti Cozy Bear. Nie je jasné, či si hackeri ich prítomnosti všimli, alebo či len rutinne menili svoje metódy zabezpečenia. Celá operácia tajných služieb trvala až 2,5 roka.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies