HONGKONG: Lamová nevylúčila čínsku vojenskú intervenciu

Hong Kong Chief Executive Carrie Lam reacts during a press conference held in Hong Kong on Friday, Oct. 4, 2019. Lam announced that protesters are banned from wearing masks to conceal their identities in a hardening of the government's stance against the 4-month-old demonstrations. (AP Photo/Kin Cheung)

Líderka Hongkongu Carrie Lamová v utorok varovala, že čínska armáda by mohla zasiahnuť, pokiaľ sa situácia s protestmi príliš zhorší. Zdôraznila však, že vláda stále dúfa v pokojné vyriešenie krízy. Zároveň vyzvala kritikov zo zahraničia, aby uznali, že štvormesačné protesty poznačené násilím už “nie sú pokojným hnutím za demokraciu”.

Lamová povedala, že žiadanie čínskeho zásahu umožňuje hongkonská ústava, za akých podmienok k takémuto kroku pristúpi, ale neuviedla. “Som stále hlboko presvedčená, že by sme mali nájsť riešenie sami. To je tiež postoj centrálnej vlády…ak sa však situácia zhorší, potom nemôžeme vylúčiť žiadne možnosti,” oznámila na tlačovej konferencii.

Protesty vypukli v júni proti pripravovanému zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti do Číny, no neskôr sa zoznam prodemokratických požiadaviek demonštrantov rozšíril. Pokračujúce nepokoje výrazne ovplyvnili turizmus aj ekonomiku ostrova. Americký prezident Donald Trump v pondelok vyzval svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga, aby zaistil “humánne riešenie” krízy v Hongkongu. Zároveň varoval, že akýkoľvek “zlý” koniec by mohol mať dopad na ich nadchádzajúce obchodné rokovania s Washingtonom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies