Horšie ako za čias studenej vojny: USA nedali víza ruským umelcom Veľkého divadla
PODPORIŤ

Prípady, ako napríklad neudelenie amerických víz Veľkému divadlu, sa nestali “dokonca ani počas studenej vojny”, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Informuje Ria Novosti.

Tento týždeň vyšlo najavo informácie, že Washington odmietol udeliť vízum baleríne Veľkého divadla Oľge Smirnovovej a prvému sólistov Jakopovi Tissimu. Mali vystúpiť 19. apríla v divadle Davida Kocha v Lincolnovom stredisku v New Yorku.

“Naopak, umenie, vrátane baletu, vždy pomáhalo lepšie sa pochopiť a porozumieť si navzájom, roztaviť ľad nedôvery, znížiť napätie v medzištátnych vzťahoch,” poznamenalo ruské MZV ..

Zdôraznilo, že Veľké divadlo je považované za “vizitku” Ruska po celom svete. Ministerstvo zahraničia dodalo, že hosťovanie ruských umelcov vždy našlo u “americkej verejnosti vrúcnu reakciu”. A zapochybovalo, že Američania poďakujú orgánom, ktoré ich zbavili “komunikácia s veľkou ruskou kultúrou a stretnutie s ruskými priateľmi”.

Ministerstvo je presvedčené, že “vplyvné sily Spojených štátov sú dnes znepokojené tým, ako je ťažké vyvíjať tlak na Rusko, a na ničom sa nezastavia”.

“Už niekoľko rokov sa ich vinou rušia výstavné výmeny, a teraz odmietaním turistických víz. Zdá sa, že chcú pretrhnúť ďalšie vlákno spájajúce dva národy. Navyše majú celkovú tendenciu izolovať Američanov od Rusov vízovým múrom, a cesty našich občanov do Spojených štátov prakticky znemožniť, “dodalo ruské ministerstvo zahraničia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies