Hrozí EÚ rovnaký osud ako ZSSR?
Ideológia odtrhnutá od reality postupne vedie k “sovietizácii” Európy, ktorá je uzavretá v sebe a považuje za “historické” úplne bezvýznamné dohody.

Čo môže v konečnom dôsledku viesť k rozpadu Európskej únie ako politickej štruktúry, zatiaľ čo iné krajiny sú na ceste k pokroku, varuje doktor histórie a profesor na Sorbonne Edouard Husson v rozhovore pre Atlantico.

Zasadnutie Európskej rady sa skončilo 29. júna posúdením problémov imigrácie a eurozóny, ktoré vyústili v dohodu, ktorá nezodpovedá skutočnému rozsahu problémov, ktorým čelí Európska únia. To znamená, že EÚ sa “stráca sama v sebe”, obmedzená na svoju vlastnú ideológiu, považuje nepríliš významnú dohodu ako “historickú”, a podobá sa v niektorých ohľadoch situácii v Sovietskom zväze. Tým pádom EÚ riskuje opakovanie osudu Sovietskeho zväzu, ktorý sa stal “menej efektívny”, ako oddelenie jeho bývalej republiky, varuje francúzsky doktor histórie a profesor na Sorbonne Edouard Husson.

Európska únia je subjekt, ktorý bol z veľkej časti vytvorený pred informačnou revolúciou: snívalo sa o ňom už v roku 1920, bolo to plánované v roku 1950, ale na začiatku 90. rokov “sa oneskoril za životom”, vysvetľuje Husson v rozhovore. Ako príklad možno uviesť, ako v roku 1992 jediný špekulant George Soros dokázal zariadiť kolaps libry a zarobiť miliardy v priebehu niekoľkých dní. Vďaka digitálnej revolúcii sa finančné trhy stali oveľa efektívnejšie, než celé štáty európskeho menového systému, – a tento smer bol vybraný, aby sa ďalej pokročilo v menovej centralizácii, proti záujmu ekonomiky, zdôraznil expert.

Hlavnou revolúciou posledných 40 rokov je neustály rast objemu dostupných informácií. Avšak paradoxom globálnej informačnej revolúcie je, že “rehabilituje nielen malé a stredné podniky, ale aj národy”, poukázal Husson. Napríklad úvery by mali byť bližšie k podnikom a spotrebiteľom -, ale jedna a tá istá úroková sadzba pre 19 veľmi odlišných krajín, podľa jeho názoru je “absolútnou absurditou”.

“V súčasnej dobe by kontrola národných hraníc bola oveľa účinnejšia ako Schengenská zóna. V dôsledku toho EÚ riskuje opakovanie osudu Sovietskeho zväzu, ktorý sa stal menej efektívny, než jednotlivé národy v ňom existujúce,” povedal v rozhovore pre Atlantico.

Ak si pripomenieme, že 30. júna sa prezident Francúzska Emmanuel Macron stretol s prezidentmi Českej republiky a Slovenska pri príležitosti stého výročia vzniku Československa v roku 1918, je potrebné poznamenať, že ich následné “mierové oddelenie” po skončení studenej vojny bolo jednou z udalostí hodné pozornosti tohto obdobia, tiež poznamenal Husson. Ďalšia história ukázala, že Česká republika a Slovensko sú úplne “životaschopné štáty” samy o sebe, napriek ich malým rozmerom. Avšak, väčšina pozorovateľov zámerne bagatelizovalo či si vezme “dobré skúsenosti z postsovietskeho rozdelenia Československa”, poznamenal historik.

Podľa neho je to dané skutočnosťou, že “chceli videl vo vojne v Juhoslávii, dôkaz, že národ – je zlo a násilie”. Avšak konfliktné rozpad Juhoslávie bol spájaný predovšetkým nie s obnovou národov, ale s vonkajšími zásahmi: nespočetných problémov v súvislosti s “federalizácie” krajiny pod vedením “hlavného politického podvodníka dvadsiateho storočia” Tita veľkými pôžičkami od MMF, a aktívnym nemeckým a americkým zasahovaním, zdôraznil Husson .

“Juhoslávia a Československo vyzerali “zmysluplné” v starých podmienkach ťažko dostupných informácií. Avšak revolúcia v tejto oblasti viedla nielen ku geopolitickým transformáciám, ale tiež k zvýšeniu počtu národných štátov,” povedal francúzsky expert v rozhovore pre Atlantico. Poznamenal tiež, že v tomto ohľade by malo stačiť, pozrieť sa na schopnosti malých štátov úspešne realizovať reformy – napríklad v rámci Európskej únie Dánsko a Holandsko vyzerajú oveľa efektívnejšie a úspešnejšie v tomto smere, ako Francúzsko a Nemecko.

Ak budeme analyzovať zrútenie ZSSR, je to pripomienka, že ľudia len zriedka sledujú “hlbinné sily” v rôznych politických procesoch, povedal Husson. Príkladom toho v Európe by sa dala nazvať skutočnosť, že sa Angela Merkelová fakticky “nemôže vyrovnať s prisťahovalectvom, ktorému spočiatku napomohla” – zatiaľ čo v tom istom čase Taliansko ukázalo “solidaritu severu a juhu” napriek všetkým separačným faktorom.

“Preto by bolo vhodné, aby európski politici nestavali proti národom a tendenciám k ľudovému hlasovaniu, ale snažili sa ich riadiť. Potrebujeme budovať Európu na realite, nie na ilúzii, “upozornil historik. Spolupráca európskych štátov bude mať v každom prípade opäť vplyv, ako príklad oživenia dialógu bývalého ZSSR. Tento” návrat k realizmu “bude pre Európsku úniu ale obtiažny.

 

“Pochopia konečne francúzski a nemeckí vodcovia, že, hoci politika Maria Draghi (šéf Európskej centrálnej banky – pozn. Red.) Má uspokojivé výsledky, nestačí to však na obnovenie udržateľného rastu v eurozóne? Uvedomia si, že predĺženie sankcií proti Rusku poškodzuje európsku jednotu? Vidia snáď, že samit 28. a 29. júna bola hora, ktorá porodila niekoľko myší: začiatok zničenia Schengenských dohôd, diskusia reformy v eurozóne v oveľa menšom meradle v porovnaní s plánom Emmanuela Macrona, “zdôraznil Husson.

Medzitým Si Ťin-pching aktívne investuje do Novej hodvábnej cesty, Singapur sa stáva stále viac “šikovným” mestom, ázijské univerzity povstali v medzinárodných rebríčkoch, a Izraelčania sa stali “najinovatívnejším národom” na svete, podotkol expert. A zatiaľ čo prezident Trump sa v Spojených štátoch zaoberá “návratom síl vyziabnutej imperiálnej nadvlády veľkého národa”, Rusko z hľadiska kvality už dosiahlo miesto “prvnoradej vojenskej sily na svete”, uzatvára Edouard Husson.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies