Imigranti v Rakúsku ponesú časť nákladov azylového konania, ak pri sebe majú nejakú hotovosť. Horná hranica poplatku je 840 eur

Po spáchaní trestného činu budú imigranti bez meškania umiestnení do väzby pre vyhostenie a potom vykázaní z krajiny, oznámil podľa agentúry DPA vicekancelár a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strach. Platiť to bude aj pre mladistvých delikventov. Azylanti, ktorí vo svojej pôvodnej vlasti strávia „dovolenku“, prídu podľa Stracheho o právo na pobyt v Rakúsku.

Imigranti v Rakúsku nabudúce ponesú časť nákladov azylového konania, ak pri sebe majú nejakú hotovosť. Horná hranica poplatku je 840 eur. Utečencovi každopádne musí zostať najmenej 120 eur. Ak teda pri sebe má práve 840 eur, vezme si rakúsky stáť 720 eur. Keď  budú náklady na azylové konanie a ubytovanie nižšie, bude mu príslušná čiastka vrátená.

Vyhosťovanie žiadateľov o azyl, sa v niektorých prípadoch stane ľahšie, ale na základe stanoviska správneho súdu bude rakúskym úradom obmedzená možnosť umiestniť utečenca do väzby pre vyhostenie. Okrem podmienok, ako je riziko úteku, bude musieť byť zjavné, že dotyčný ohrozuje verejný poriadok alebo bezpečnosť. To však neplatí pre takzvané Dublinské prípady, keď zodpovednosť za posúdenie azylovej žiadosti v skutočnosti nesie iná krajina.

Rakúske úrady budú novo môcť na základe dát z mobilných telefónov a iných dátových nosičov u utečencov zisťovať rozhodujúce informácie o ich pôvode či trase, po ktorej sa dostali do Rakúska a tiež o ich prípadnom zločineckom zapojení . Tento nástroj sa má uplatňovať v prípadoch podozrenia, že utečenec o sebe podáva falošné údaje. Agentúra DPA poznamenala, že napríklad v Nemecku je to možné len v ojedinelých prípadoch.

Úspešní žiadatelia o azyl budú musieť byť opatrní pri cestách do svojich pôvodných krajín. Ich štatút potom môže byť v skrátenom konaní zrušený. Týkať sa to má prípadov, keď existujú konkrétne dôkazy, že cudzinec dobrovoľne opäť požíva ochranu krajiny pôvodu, znovu získal jej občianstvo alebo sa v nej dobrovoľne znova usadil.

Vláda kancelára Sebastiana Kurze chce opatreniami presadiť čo najprísnejšiu a tiež čo najúčinnejšiu azylovú politiku, vysvetlil minister vnútra Herbert Kickl (FPÖ).
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies