Informačná vojna, proruská propaganda a pochody za slušnosť: Sudca Harabín, hoax o SME RODINA a Regnum – I.časť
Okrem iných nemenej podstatných vecí, ale tie nie sú predmetom tohoto následujúceho textu, občianske Pochody za slušné Slovensko ukázali skutočnú informačnú vojnu a propagandu.

Demaskovali nie len skupiny organizovaných trollov v prostredí sociálnych sietí ale aj prepojenie niektorých aktérov na ruské propagandistické servery a organizácie. A píšeme to s plnou vážnosťou.

Do minulotýždňového pochodu na SNP v Bratislave sme mohli ešte viesť diskusii o tom, či je proruská propaganda prízrak či realita alebo len hľadanie renty pre príliš horlivých aktivistov z politického mimovládneho sektora.

Po zverejneniach “Garabína” na  Komsomolskojej Pravde, Regnume, RealTribune, a ďalších ruských serveroch  ako aj po vymyslených fotkách s opozičnou vládou až po hoax “istej koaličnej predvolebnej dohody SME RODINA a Progresívneho Slovenska” je proruská propaganda realitou.

Realita, ktorá sa prelieva z vybraných ruských webov, do proruských skupín na facebooku k “alternatívnym webom” a späť. Čo je však horšie ruská propaganda je realita s previazaním na ruské oficiálne štátne záujmy. Realita aj na Slovensku.

Sudca Harabín hlavná hviezda Regnumu. Regnumu, ktorý ako jediný spolupracuje na Slovensku s Hlavnými Správami

Pri listovaní ruských webov a hľadaní ako sa dostal Harabín na ich výslnie, sme narazili na Agentúru Regnum. Na naše prekvapenie sme zistili, že Harabín zrejme vďaka prepojeniu Hlavných Správ a tejto propagandistickej agentúry je doslova hviezda s pravideľným priestorom.

Môžete sa dočítať, že Harabín podáva žalobu na Dzurindovu vládu pre Juhosláviu, že je za zrušenie ruských sankcií ako aj jeho názory na Pochody za Slušné Slovensko.

Regnum je previazaný s Hlavnými Správami. Regnum cituje ich oni citujú Regnum.

Mnohí venovali obrovskú pozornosť vyjadreniu Harabína pre údajne informačnú agentúru Realist.ru.

Nikoho z tých stoviek lajkerov Harabínovho statusu nenapadla triviálna otázka ako je možné, že úplne neznáma agentúra z Ruska zrovna venovala priestor Harabínovi, čo je na úrovni kancelárie pri diaľnici v Moskve, kde uvedená agentúra sídli, asi taká rozlišovacia schopnosť, ako keby o politickom vývoji v Rusku by mal TASR referovať okresný sudca zo Saratova.

To, že nám pre TASR žiadny okresný sudca zo Saratova nič nereferuje je tým, že TASR sa nemá ako k takému menu dopracovať. Ako sa dopracovala Realist.ru k Harabínovi ako jednému z dvoch tlmočníkov dnešnej atmosféry na Slovensku ponechám čitateľom na uváženie.

Poďme však k tomu čo je Realist.ru. Zaujímavá je v tomto poloha tzv. šéfredaktora Realist.ru resp. Realtribune.ru.

Je to meno spojené s CENTER FOR STRATEGIC ASSESSMENT AND FORECASTS ruskou privátnou nekomerčnou organizáciou ktorá si hovorí spolok súkromných osôb a vedcov.

V skutočnosti ide o súkromnú bezpečnostnú informačnú službu reprezentujúcu Euroázijský geopolitický model integrácie ako konkurenčný voči Európskej únii. Model vychádzajúci z vnímania strednej a východnej Európy ako postsovietskej dnes ruskej sféry vplyvu.

Spojníkom je osoba šéfredaktora Realist.ru Sarkisa A. Tsaturyana. Ten figuruje nielen aktívne v Realist.ru, v Sputniku ale aj uvedenej organizácii s prepojením na Štátnu Dumu Ruskej federácie a jej centrum analytický štúdii.

Nie náhodou je príznanačné, že neznáma agentúra, s dvoma redaktormi poskytla priestor výhradne Jánovi Čarnogurskému ktorý najprv pred Harabínom varoval pred Farebnou revolúciou a potom Harabínovi, ktorého referát o piatkových zhromaždeniach z minulého týždňa vyznieva ako Biľakove drísty o kontrarevolúcii v 68-69.

Ruská propaganda je realita. Niektorí jej slúžia ako užitoční idioti, iní ako neužitoční idioti “alternatívnej scény”, a nakoniec zmätení čitatelia, ktorí nemajú ako demaskovať a vyhodnotiť o čo ide.

Pripomínam, že Harabín ma reláciu v Slobodnom Vysielači, a Slobodný Výber vychádza vo vestníku Ruského veľvyslanectva s označením spriatelený web.

Úplne identický text ktorý zverejnila “agentúra” Realist sa objavil aj na Komsomolskej Pravde

Hoax SME RODINA ide do predvolebnej koalície s Progresívnym Slovenskom

SaS prišla dnes so svojim návrhom dohody o spolupráci opozície.  V ňom sa tvrdí okrem iného:

“Strana Sloboda a Solidarita pôjde do najbližších parlamentných volieb samostatne. SaS si však zároveň uvedomuje mimoriadne silno znejúce volanie verejnosti po politickej alternatíve.

„Preto som ako predseda najväčšej opozičnej strany navrhol všetkým demokratickým opozičným – parlamentným aj viacerým neparlamentným – stranám dohodu o budúcej spolupráci,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Súčasťou dohody sú body, že po voľbách strany nebudú spolupracovať so Smerom a stranou Mariána Kotlebu, že nebudú navzájom na seba útočiť, že v rámci boja proti korupcii uplatnia nulovú toleranciu. „Návrh dohody som rozposlal všetkým opozičným stranám a s ich predsedami začnem rokovať,“ tvrdí R. Sulík.

Líder liberálov si uvedomuje, že keďže pravicový volič je náročnejší, je aj ponuka na pravicovom politickom spektre pestrejšia. Namiesto jednej strany je tu hneď niekoľko relevantných parlamentných aj neparlamentných strán, ktoré medzi sebou súťažia o voličov ideami, programom a osobnosťami. „To považujem za mimoriadne prospešné pre krajinu, lebo týmto spôsobom dospejeme k najlepším riešeniam pre Slovensko. Voliči – a nikto iný – rozhodnú, kto a v akej sile bude v budúcej NR SR a z akých strán bude vláda zložená. Po voľbách budeme spolupracovať a dovtedy budeme korektne súťažiť o priazeň občanov.“

Ani zmienka o imigračnej politike. Prístup Slobodného výberu a podsúvanie inej reality:

 

 

To že reakcia je oficiálna bolo známe už od 13 hod dnešného dňa a práve v tom “mäkkom” podsúvaní propagandy je sila dezinfowebov.

Európska únia pred pár dňami prišla s vyhlásením o ochrane spotrebiteľov na digitálnych platformách v súvislosti s dezinformáciami a propagandou.

Nepochopenie, ktoré prichádza zo strany EÚ je v tom, že stále vajatá o digitálnych spravodajských platformách ako o spotrebiteľskom probléme. V ére informačnej vojny však o žiadny spotrebiteľský problém nejde. Je to problém výsostne politický a obranno-bezpečnostný. Problém pre SIS na jednej strane a problém pre NBÚ na druhej strane. Keď to pochopíme, budeme aj schopní odpovedať nielen na otázky našej národnej bezpečnosti, ale aj otázky ako si poradiť s jednotlivými aktérmi tejto dezinfovojny.

 

zdroje:
– http://realtribune.ru/about_us
– http://realtribune.ru/
– http://csef.ru/
– http://csef.ru/en/about

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies