Irán a Rusko sa zblížia ak Trump zruší jadrovú dohodu
V najbližších dňoch môže americký prezident obnoviť sankcie proti Iránu, čo v skutočnosti povedie k rozpusteniu jadrovej dohody s islamskou republikou.

 

Súčasne, Moskva nie bez dôvodov očakáva, že tento krok Washingtonu povedie k posilneniu jej vzťahov s Teheránom. Rusko a Irán sa zblíži a posilní svoje vzťahy, ak sa USA rozhodnú anulovať jadrovú dohodu s Teheránom. Aspoň taký názor prevláda v Moskve, informuje Newsweek.


Americký prezident Donald Trump navrhol, aby 12. mája mohol znovu zaviesť sankčné opatrenia proti Islamskej republike. Týmto spôsobom skutočne zničí dohodu o iránskom jadrovom programe, ktorú v roku 2015 podpísali Spojené štáty, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia a Nemecko. Vlády týchto krajín sa dohodli na zrušení ekonomických sankcií voči Teheránu. Na oplátku sa zaviazal obmedziť rozvoj jadrovej techniky.

Európski spojenci Washingtonu obhajovali zachovanie tejto zmluvy. Dokonca navrhli prehodnotiť niektoré aspekty dohody, aby “potešili” Trumpa.

Avšak ruské orgány uviedli, že USA a Európania nemôžu zmeniť dohodu bez účasti Moskvy. Navyše teraz dávajú jasne najavo, že budú pokračovať v plnení svojej časti dohody, ktorá viedla k zrušeniu medzinárodných sankcií voči Iránu. V dôsledku toho sa Rusko stane najdôležitejším spojencom Teheránu, posilní sa aliancia medzi oboma krajinami, čo by mohlo “podkopať americký vplyv” na Blízkom východe.

“Z ekonomického hľadiska sa pre nás všetko stane ešte jednoduchšie, pretože nič neobmedzí našu hospodársku spoluprácu s Iránom. Budeme rozvíjať bilaterálne vzťahy vo všetkých sférach – energetike, doprave, špičkových technológiách, medicíne, “povedal Vladimír Jermakov, riaditeľ odboru pre nešírenie zbraní a kontrolu zbraní ruského ministerstva zahraničia.

Podľa úradníka, ak sa USA rozhodnú zrušiť medzinárodnú dohodu, podporovanú Bezpečnostnou radou OSN, sami “utrpia následky”. Ani Irán, Čína, Rusko ani európske štáty by na tom nemali byť stratové, zdôraznil Jermakov.

Rusko a Irán už “úspešne potlačili” Spojené štáty v Sýrii. V tomto procese dokonca dokázali ešte viac odcudziť spojenca Washingtonu – Turecko. Zástupcovia Moskvy, Teheránu a Ankary sa stretli, aby koordinovali svoju sýrsku politiku bez účasti Američanov alebo ich západných spojencov. Navyše na stretnutie s Vladimirom Putinom iránsky vodca Ajatoláh Ali Chameneí zdôraznil, že spolupráca medzi oboma krajinami by mohla “izolovať” Spojené štáty.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies