Irán, bohatý na ropu a plyn, je pripravený zdieľať svoje prírodné zdroje s Indiou, aby pomohol svojmu rozvoju, uviedol v piatok iránsky prezident Hassan Rouhani
“Irán je bohatý na zdroje ropy a zemného plynu. Je pripravený zdieľať prírodné zdroje s Indiou pre jej rozvoj a pokrok, ” uviedla dnes indické médiá . Píše OilPrice.com.

 

Irán je hlavným vývozcom ropy do Indie, zatiaľ čo indický dopyt po rope a dovoz pokračuje v raste s cieľom uspokojiť rastúci dopyt po spotrebe paliva v ďalšom hlavnom ovplyvňujúcom trhu s ropou vedľa Číny.

Indicko-iránske energetické vzťahy sa v poslednej dobe trochu dostali do roztržky po tom, ako India začala znižovať dovozy iránskej ropy, čím splnila svoj prísľub znížiť dovoz o približne 20% vtomto fiškálnom roku, ktorý sa skončí v marci 2018, v prípade možného odvetného odmietnutia pre Teherán, rozvoja plynového poľa v Iráne pre indické firmy.

Indický dovoz ropy dosiahol v minulom roku rekordnú výšku 4,37 milióna bpd , čo je o 1,8 percenta viac ako v roku 2016, podľa údajov spoločnosti Thomson Reuters Oil Research & Forecasts.

Irak sa prvýkrát stal lídrom v Indii za najvyššiu produkciu ropy minulý rok a vyhnal najväčšieho producenta OPEC Saudskú Arábiu. Irán bol tretím najväčším dodávateľom ropy v Indii v roku 2017 s objemom zásielok 471 000 bpd, mierne nižší ako v roku 2016. Avšak v apríli až decembri, prvých deviatich mesiacoch indického fiškálneho roka do marca 2018, dovoz z Iránu klesol o 18 percent v porovnaní za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka, na priemerne 437 000 bpd, pretože indické štátne rafinérie údajne znižovali dovoz z Iránu z dôvodu odmietnutia indických firiem v Teheráne v rozvoji plynárenského poľa Farzad B.

V poslednej dobe sa dovoz ropy v Indii zvýšil na rekordných 4,93 milióna bpd v januári 2018 z dôsledku oživenia dopytu po celom svete.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies