Irán klame o jadrovom programe, tvrdí Netanjahu
Irán po podpísaní jadrovej dohody v roku 2015 klamal a naďalej rozširoval svoje schopnosti v oblasti vývoja jadrových zbraní. V mimoriadnom televíznom prejave to včera podľa agentúry Reuters povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podľa neho disponuje kópiami iránskych archívov, ktoré to dokazujú.

Irán podľa Netanjahua mal v rokoch 1999 až 2003 jadrový program Amad, ktorý zahŕňal vývoj, výrobu a testovanie jadrových hlavíc. Dokumenty o projekte Irán uchovával tajne aj po podpísaní jadrovej dohody, aby ich mohol v budúcnosti využiť na výrobu jadrových zbraní, dodal premiér.

Izraelu sa podarilo získať úplné kópie iránskych jadrových archívov, povedal izraelský premiér a upozornil, že Teherán neustále rozširuje svoje jadrové schopnosti. Dokumenty vraj boli uložené v tajnej lokalite v Teheráne. Netanjahu miesto ukázal na fotografiu. Izrael získané informácie zdieľal so Spojenými štátmi a tie mohli zaručiť ich vierohodnosť, zdôraznil Netanjahu.

Irán uzavrel v roku 2015 jadrovú dohodu so šiestimi mocnosťami, medzi ktorými boli USA Francúzsko, Británia, Nemecko, Čína a Rusko. Cieľom dohody bolo pozastaviť iránsky jadrový program výmenou za zmiernenie protiíránských sankcií. V USA sa uvoľnenie sankcií schvaľuje každých 120 dní.

Či Spojené štáty obnovia zmiernenie hospodárskych sankcií voči Iránu musí americký prezident Donald Trump tentoraz rozhodnúť do 12. mája. Trump však opakovane pohrozil, že dohodu vypovie.

Netanjahu v prejave povedal, že si je istý správnym rozhodnutím Trumpa ohľadom dohody, a dodal, že jej súčasná podoba poskytuje Iránu jasnú cestu k získaniu jadrového arzenálu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies