IRÁN: Predbežná správa priznáva, že ukrajinské lietadlo zasiahli dve rakety

IRNA

Z havárie ich však priamo neviní.

Irán v utorok potvrdil, že civilné ukrajinské lietadlo zasiahli jeho ozbrojené sily dvoma protilietadlovými raketami ruskej výroby. Stalo sa tak 8. januára krátko po štarte lietadla z medzinárodného letiska v Teheráne, pričom zomrelo všetkých 176 ľudí na palube. Informuje o tom nová predbežná správa iránskej Organizácie pre civilné letectvo.

Správa uvádza, že rakety vystrelil raketový systém TOR-M1. V roku 2017 Rusko dodalo Iránu časti tohto systému v rámci kontraktu v odhadovanej sume 700 miliónov dolárov (630 miliónov eur). Správa však zároveň priamo neviní rakety z havárie a uvádza, že “dopad týchto rakiet na nehodu je predmetom vyšetrovania”.

Irán spočiatku popieral, že by lietadlo zostrelili rakety, neskôr však priznal, že sa stalo terčom jeho vlastného protiraketového systému. Prvé dni po udalosti tvrdil, že za haváriu môže technická chyba a požiar motora. Po tom, čo USA a Kanada obvinili z pádu lietadla raketovú paľbu, iránske ozbrojené sily priznali, že stroj zostrelili elitné Revolučné gardy. Teherán však trvá na tom, že šlo o “omyl”. Zostrelenie a následné utajovanie informácií vyvolalo v krajine krátke protivládne protesty.

Čierne skrinky zo zostreleného lietadla pošlú na Ukrajinu

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies