Islamský štát utŕžil ďalšiu porážku, Asadova armáda dobyla údolie rieky Jarmúk

Asadova armáda dnes dobyla údolia rieky Jarmuk, ktoré ovládali zvyšky oddielov Islamského štátu (IS). Informovala o tom libanonská televízia Al-Manar blízka hnutia Hizballáh. Vládne vojská tak kontrolujú už takmer celý juhozápad Sýrie pri hraniciach s Izraelom a Jordánskom.

Už v pondelok dobyli  sýrske vládne vojská podporované Ruskom hlavnú baštu zvyškov oddielov IS v tejto oblasti, obec Šadžara, ktorá leží v provincii Dara. Televízia Al-Manar  uviedla, že sýrska armáda má údolie rieky Jarmúk plne pod kontrolou. Podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) ovláda ešte asi stovka džihádistov z frakcie spriaznenej s IS malé územie na juhozápade provincie Dara.

Sýrska armáda začala terajšie ofenzívu na juhozápade Sýrie 18. júna, cieľom bolo dobyť oblasť z rúk povstalcov a poraziť zvyšky oddielov IS. Boje sa viedli najmä v provinciách Kunajtra a Dara, ktoré bývajú označované za kolísku povstania proti Asadovmu režimu, ktoré vypuklo v roku 2011.

Mesto Dará dobyla sýrska armáda 12. júla, už týždeň predtým ovládla dôležitý prechod na hranici s Jordánskom.

Postup sýrskej armády na juhozápade Sýrie zvýšil napätie medzi Sýriou a Izraelom, ktorého vláda sa obáva prítomnosti iránskych jednotiek v blízkosti svojich hraníc.

Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?