Izrael nepovolil vstup židovsko-americkej aktivistke nakoľko presadzuje jeho bojkot
Izrael odmietol na svoje územie vpustiť americkú aktivistku Ariel Goldovú. Nedostala sa z medzinárodného letiska Ben Gurion, kde bola po prílete zadržaná a deportovaná do USA. Úrady postup zdôvodnili ako opatrenie prijímané proti všetkým, ktorí presadzujú bojkot Izraela.

 

Goldová je členkou vedenia ľavicové skupiny Code Pink (hnutia BDS-Boycott, Sanctions and Divestment movement ) vyzývajúca na bojkot Izraela kvôli jeho prístupu k Palestínčanom, píše Haaretz.

Skupina vo svojom vyhlásení uviedla, že Goldová bola zadržiavaná sedem hodín. Po prílete v nedeľu bola vypočutá a bolo rozhodnuté, že bude deportovaná. Ona sama o situácii informovala na facebooku: “Som na letisku v Tel Avive a práve ma deportujú. Vybavila som si víza vopred, ale oni ich odmietajú uznať a deportujú ma.”

 

Goldová je Židovka a v Izraeli sa vraj chcela zúčastniť programu na Hebrejskej univerzite, aby sa dozvedela viac o judaizme. Podľa úradov ale prišla viesť kampaň za bojkot Izraela.

 

Minister pre vnútornú bezpečnosť Gilad Erdan odporučil nepovoliť Goldovej vstup do krajiny a minister vnútra Arje Déri potom zrušil jej študijné vízum. “Chcela zneužiť toho, že je Židovka. Títo aktivisti bojkotu Izraela musia pochopiť, že pravidlá hry sa zmenili. Nebude im povolené vstupovať do Izraela a škodiť štátu a občanom,” povedal Déri.

 


Izraelská vláda vlani presadila zákon, ktorý umožňuje zamietnuť víza alebo právo na pobyt cudzincom, ktorí vyzývajú k ekonomickému, kultúrnemu alebo akademickému bojkotu Izraela. Hnutie, ktoré sa týmito krokmi snaží zvýšiť tlak na Izrael v snahe ukončiť okupáciu palestínskych území a uznať práva palestínskych utečencov, je známe pod skratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions). Kritici označujú izraelský zákon za politické prenasledovanie a snahu umlčať legitímny politický protest.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies