Izrael: Poľský zákon o holokauste „popiera históriu“

Izrael kritizoval návrh zákona o smrti v Poľsku a povedal, že ide o popretie histórie.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Poľsko, aby novelizovalo návrh zákona, ktorý by, ak by bol prijatý, spôsobil, že by bol urazený trestný čin, ktorý by naznačoval, že krajina je zodpovedná za nacistické zločiny.

Návrh zákona bol schválený tento týždeň v poľskom Sejme. Očakáva sa, že bude schválený senátom predtým, než prezident podpíše zákon.

Netanyahu povedal v sobotu: „Zákon je neopodstatnený, silne som sa proti nemu postavil. Nemožno zmeniť históriu a holokaust nemožno poprieť. „

Návrh zákona navrhuje pokuty alebo trojročné väzenie pre každého, kto odkazuje na nacistické nemecké tábory smrti ako poľské.

 

 

Prichádza tak, ako sa vládna poľská strana zákona a spravodlivosti  snažila chrániť reputáciu krajiny východnej Európy kriminalizáciou „urážky a ohovárania“ „dobrého mena Poľska“.

Zástupca ministra spravodlivosti Patryk Jaki, autor návrhu zákona, reagoval na kritiku Izraela na tému Twitteri tým, že vyhlásil, že Poliaci sú „spoluzodpovední“ za holokaust, čo má byť „dôkazom toho, ako potrebný je tento zákon“.

Pamätník holokaustu Yad Vashem v Izraeli uviedol, že poľskí zákonodarcovia boli oprávnene presvedčení, že pojem „poľské tábory smrti“ bol nesprávny, ale vyzval ich, aby chránili slobody pri výskume a diskusii o holokauste v krajine.

„Obmedzenia výpovedí učňov a iných, pokiaľ ide o priame alebo nepriame spolupôsobenie poľských občanov so zločinmi spáchanými na ich území počas holokaustu, sú vážne skreslené,“ uviedli.

Medzitým hovorkyňa poľskej vlády Joanna Kopcinska napísala na Twitteri, že právne predpisy majú za cieľ „ukázať pravdu o strašných zločinoch spáchaných na Poliakoch, Židoch a iných národoch, ktoré boli v 20. storočí obeťami brutálnych totalitných režimov – nemeckého nacistického režimu a sovietskeho komunizmu. “


Predpokladá sa, že bolo zavraždených takmer 1,1 milióna ľudí, vrátane Židov a Poliakov, v koncentračnom tábore Osvienčim v nacistickom Nemecku.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies