Izrael ruší deportácie imigrantov do Afriky. Časť z nich pošle buď do Európy alebo Kanady
Izrael ustúpil od kontroverzného plánu deportovať asi 35 tisíc afrických imigrantov späť do Afriky. Oznámil to po tom, čo sa dohodol s úradom OSN pre utečencov na presídlenie viac ako 16 tisíc utečencov do krajín Západu. Podľa denníka Jerusalem Post s odkazom na premiéra Netanjahua by to mohlo byť Nemecko či Kanada. Zvyšok utečencov zostane v Izraeli.

“Za každého jedného imigranta, ktorý opustí Izrael, tu jeden bude môcť zostať,” uviedol v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Práve on pritom sľuboval, že nechá vyhostiť všetkých prichádzajúcich Afričanov, či už čoby utečenci majú nárok na medzinárodnú ochranu alebo nie.

Zo všetkých strán kritizované deportácie mali začať už v nedeľu, izraelský najvyšší súd však verdiktom z 15. marca proces dočasne zablokoval. Podľa novej dohody s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) má byť najmenej 16 250 tisíc Afričanov presídlených do “rôznych západných krajín, ktoré ich sú ochotné prijať”.

Netanjahu dodal, že týmito krajinami by mohli byť Nemecko, Taliansko alebo Kanada. Za prerozdeľovanie utečencov však bude zodpovedná OSN, dodáva server. Ďalších 16 až 18 tisíc imigrantov bude môcť v Izraeli dočasne zostať, píše denník Jerusalem Post.

Úrad premiéra označil dohodu za “bezprecedentnú” a oznámil, že jej body budú naplňované v troch fázach v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Dohoda odvracia hrozbu núteného odsunu do nemenovaných afrických krajín, pričom panovalo presvedčenie, že sa jedná o Rwandu a Ugandu.

Neskôr sa však ukázalo, že ani jedna z týchto krajín o afrických utečencov z Izraela nestojí. Netanjahu odstúpenie od plánu v pondelok vysvetlil aj “právnymi obmedzeniami a politickými problémami” na strane Rwandy i Ugandy.

Podľa denníka The Times of Israel potom sľúbil, že tí utečenci, ktorí v Izraeli zostanú, budú rozmiestnení po celej krajine tak, aby sa nekoncentrovali na jednom mieste. To je prípad južného Tel Avivu, v ktorom si starousadlíci na spolužitie s vysídlencami sťažujú a niektorí z nich plán deportácií podporovali.

Presťahovaním utečencov do ďalších častí Izraela by podľa izraelskej vlády malo situáciu v Tel Avive upokojiť. Novým obyvateľom Izraela sa tiež vláda zaviazala integráciu čo najviac uľahčiť – radiť im bude pri hľadaní práce a zabezpečí im a potrebnú rekvalifikáciu a vzdelanie.

Proti pôvodnému plánu vlády deportovať imigrantov späť do Afriky sa uskutočnila séria demonštrácií a k jeho prehodnoteniu vyzývala združenia lekárov, akademikov, básnikov, rabínov či obetí holokaustu.

Väčšina z dotknutých 35 až 40 tisíc imigrantov pochádza z Eritreyi, ktorej vládu obvinila OSN zo zločinov proti ľudskosti, a z Južného Sudánu zmietaného už piaty rok občianskou vojnou. Vysídlenci tvrdia, že z Afriky ich vyhnalo ohrozenie vo vlastnej krajine. Izrael ich však označuje za ekonomických imigrantov a tvrdí, že nemá povinnosť udeliť im azyl.

Čítajte tiež:

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Ruskú propagandu v Európe nepotrebujeme. Vystačíme si s nákupom osobných údajov od Deutsche Post

GATESTONE INSTITUTE: V Sýrii niektoré britské mimovládky financujú peniazmi daňových poplatníkov islamský terorizmus

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies