Izrael zaútočil na vojenské pozície u sýrskeho Aleppa
Izraelská armáda zaútočila na pozície sýrskej armády na severe krajiny. Rakety zasiahli vojenské ciele na predmestí mesta Aleppo, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje zo sýrskej armády.

Letecké údery mali podľa sýrskych zdrojov spôsobiť len materiálne škody. Izrael sa zatiaľ k vojenskej akcii nevyjadril.

Izrael pred pár dňami ostreľoval aj pozície sýrskej armády v provincii Kunajtra, kde krátko predtým začala sýrska armáda so svojimi spojencami útok na povstalcov. Aj tieto nálety si podľa sýrskej strany vyžiadali len menšie materiálne škody.

Napätie v oblasti vystupňoval postup sýrskej armády na juhozápade Sýrie, kde v posledných troch týždňoch sýrsky režim dobyl z rúk povstalcov veľkú časť územia. Sýrsku armádu podporuje Rusko. Izrael sa obáva nielen prítomnosti sýrskej armády pri hraniciach ale aj iránskych jednotiek, ktoré sú spojencom sýrskej vlády. Izrael pred časom priznal útoky na iránske ciele v Sýrii.

Najnovšie incidenty medzi Izraelom a Sýriou sa často odohrávajú v oblasti Golanských výšin. Dve tretiny tejto oblasti okupuje Izrael, ktorý ju obsadil počas dvoch vojen v roku 1967 a v roku 1973, roku 1981 je v rozpore s rezolúciami OSN anektoval. Východ Golan je sýrsky a na časti Golan je nárazníkové pásmo kontrolovanej silami OSN UNDOF.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies