Jadrová energia do Európy nepatrí. Rakúsko žaluje dostavbu maďarskej elektrárne Paks
Rakúsko dnes podalo na Súdny dvor Európskej únie žalobu kvôli plánovanej dostavbe maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Oznámila to rakúska ministerka Elisabeth Köstingerová, informovala agentúra APA. Krok je namierený proti rozhodnutiu Európskej komisie o prípustnosti štátnych subvencií pri rozšírení elektrárne. Budapešť už na konci januára, kedy Viedeň žalobu avizovala, uviedla, že si za projektom stojí.

“Jadrová energia nesmie mať v Európe miesto. Od tejto línie neuhne ani o centimeter, “povedala dnes Elisabeth Köstingerová, ktorá stojí od januára na čele ministerstva trvalej udržateľnosti a cestovného ruchu, ktoré spravuje agendu niekdajších ministerstiev životného prostredia a poľnohospodárstva. Informovala agentúra APA.

Európska komisia sa vlani rozhodla, že Maďarsko smie dotovať dostavbu svojej jedinej jadrovej elektrárne. Rakúsko považuje túto štátnu pomoc za neprípustnú. Podľa Viedne tiež rozšírenie jadrovej elektrárne poškodzuje snahy o podporu obnoviteľných energií. Podobne ako v prípade elektrárne Paks v minulosti Rakúsko protestovalo proti stavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C.

“Komisia bude svoje rozhodnutie na súde brániť,” povedal hovorca Európskej komisie.

Rakúske rozhodnutie podať žalobu uvítala organizácie Global 2000, ktorá dlhodobo vystupuje proti jadrovým elektrárňam vrátane tých českých v Temelíne a Dukovanoch. Podpora jadrovej energetiky podľa nej nie je v spoločnom záujme EÚ.

Elektráreň Paks, ktorá leží asi 100 kilometrov južne od Budapešti, je v prevádzke od roku 1982. Teraz má štyri reaktory, ktoré pokrývajú asi 50 percent energetickej potreby Maďarska.

Rozšírenie elektrárne o ďalšie dva reaktory má uskutočniť ruský koncern Rosatom. Maďarský štát chce projekt financovať pomocou ruskej pôžičky vo výške desiatich miliárd eur.

V novembri 2016 Európska komisia zastavila konanie s Maďarskom, ktoré začala kvôli skutočnosti, že Budapešť zadala Rosatomu zákazku bez verejnej súťaže. Maďarská vláda vraj ale nakoniec poskytla dodatočné informácie, ktoré pochybnosti komisie rozptýlili.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies