Jadrové rokovania KĽDR a USA stroskotali

Jadrové rokovania na pracovnej úrovni medzi zástupcami Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a Spojených štátov amerických vo Švédsku stroskotali v ten istý deň, ako znovu začali. Oznámil to zástupca KĽDR. “Rokovania nenaplnili naše očakávania a nakoniec sa skončili,” cituje hlavného severokórejského vyjednávača Kim Mjong-kila spravodajský portál BBC.

Rokovania mali byť prvými formálnymi rozhovormi na pracovnej úrovni od júnového stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v demilitarizovanej zóne medzi Južnou a Severnou Kóreou. Ani jeden z lídrov sa na schôdzke vo Švédsku nezúčastnil. Počiatočné rozhovory viedli spomínaný Kim Mjong-kil a americký osobitný vyslanec pre Severnú Kóreu Stephen Biegun.

Mnoho pozorovateľov vnímalo nové rokovania ako otvárací krok k ďalšiemu summitu lídrov. Trump a Kim mali dosiaľ dva summity. Prvý sa uskutočnil v roku 2018 v Singapure a skončil sa nejasnou dohodou o denuklearizácii, ktorá priniesla len málo konkrétnych výsledkov. Druhý potom mali vo februári vo Vietname, ten sa však skončil neúspechom.

Po tom, čo zlyhal druhý summit Kima a Trumpa, KĽDR obnovila raketové testy. Tento týždeň Severná Kórea úspešne otestovala raketu odpálenú pod vodou. Časti strely dopadli do výlučnej ekonomickej zóny Japonska.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-asia-49947836

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies