Jana Kiššová (SaS): Zatvorené obchody počas sviatkov vnímame ako obrovskú chybu a krok proti slobode v podnikaní a slobode jednotlivca
Už rok Slováci nenakúpia v obchodoch počas sviatkov. Novelu Zákonníka práce z dielne koaličných zákonodarcov poslanci Národnej rady SR schválili 28. marca 2017. Informuje aktualne.sk.

“Zatvorené obchody počas sviatkov vnímame presne rovnako ako doteraz: ako obrovskú chybu a krok proti slobode v podnikaní a slobode jednotlivca. Štát tu nie je na to, aby limitoval otváracie hodiny obchodov. Navyše, vláda vytvorila nerovnaké podmienky pre podnikateľov v tom istom sektore – kým živnostník môže otvoriť potraviny, majiteľ s.r.o. nemôže,” povedala poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová.

Zákon bol schválený naprieč celým parlamentným spektrom s výnimkou SaS.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) navrhovalo upraviť zákon tak, aby na Slovensku boli obchody zatvorené aj v nedeľu. Okrem zákazu maloobchodného predaja v nedeľu návrh upravoval aj situáciu, ak 24. december pripadne na nedeľu (napr. v roku 2017). V takom prípade by platilo, že zákaz maloobchodného predaja nebude len od 12:00, ale celý deň.

“Novelou Zákonníka práce s účinnosťou od 1. júna 2017 sa počet dní, keď platí zákaz maloobchodného predaja síce rozšíril na 15,5 dňa v roku, toto opatrenie sa však stále javí ako nedostatočné, najmä z hľadiska jeho vplyvu na zdravie zamestnancov a ich vzťahy v rodinách, čo má následne dopad na celú spoločnosť,” argumentovali poslanci OĽANO.

Prvým sviatkom, počas ktorého boli celý deň zatvorené obchody, bol sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla 2017. Obchody sú po novele Zákonníka práce z dielne koaličných poslancov zatvorené počas šestnástich sviatočných dní v roku. Počas 15 sviatkov zostávajú obchody zatvorené celý deň, 24. decembra je zakázaný maloobchodný predaj po 12:00.

Do schválenia novely boli obchody povinne zatvorené 3,5 dňa v roku, a to 1. januára, počas Veľkonočnej nedele, 24. decembra po 12:00 a 25. decembra. Zväz obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR) uvítal schválenie novely. Podľa prezidenta ZOCR Pavla Konštiaka tak boli vytvorené plnohodnotné dni oddychu pre pracovníkov obchodu a ich rodiny.

Sulík to nevzdáva odpovedá na komentáre

Richard Sulík svoju odpoveď na negatívne komentáre pod jeho statusom na sociálnej sieti stihol ešte včera. Nazval ju opäť empaticky “12 tisíc komentárov kvôli zavretým obchodom”. 

V úvode hneď priznáva, že vlastne nie všetky komentáre čítal, keď píše, že “Samozrejme nie všetky som čítal, ale v tých pár stovkách, ktoré som prečítal, sa opakovali najmä tieto tri dôvody pre zavretie obchodov vo sviatok:
1. musíme chrániť predavačky
2. ľudia pôjdu do prírody
3. dá sa nakúpiť aj deň pred.

Ďalej vo vo svojej odpovedi voličom pokračuje v zdôvodnení práve týchto troch bodov:

K trom vyššie uvedeným dôvodom si dovolím uviesť nasledovné

1. Určite sa nájdu aj také predavačky, ktoré sú rady, že nemusia vo sviatok ísť do roboty. Ale také by sa našli aj čašníčky, pumpárky, kuchárky, recepčné, uvádzačky v kinách a iné. Tie si nezaslúžia voľno vo sviatok? A naopak, nájdu sa aj také predavačky, ktoré práve vo sviatok pracovať chcú, lebo zarobia okrem platu aj príplatok za sviatok. Preto by štát nemal diktovať ľuďom, kedy smú a kedy nesmú pracovať, ale mal by to nechať na nich. Teraz totiž robíme z predavačiek chránený nesvojprávny druh.

Neznie to síce populárne, ale žiadna predavačka nepracuje, lebo ju k tomu niekto donútil. Ona si svoju prácu vybrala dobrovoľne spomedzi viacerých (i keď možno zlých) možností. Ak jej práca vo sviatok alebo v nedeľu významne prekáža, môže ísť pracovať inam. Obzvlášť v dnešnej dobe to naozaj nie je veľký problém. To samozrejme neznamená, že každá jedna predavačka ihneď nájde náhradnú robotu, to však nie je dôvod obmedzovať 5 miliónov ľudí.

2. Áno, ak budú zavreté obchody, ľudia budú robiť niečo iné, možno aj pôjdu do prírody. Podstatná vec je, že do prírody môžu ísť aj keď sú obchody otvorené. Opäť sme totiž pri otázke, či štát má ľuďom diktovať, kedy nesmú nakupovať. Ak áno, potom automaticky súhlasíme s tým, že ľudia nie sú dostatočne svojprávni a nakupovanie vo sviatok im treba zakázať. Ale potom buďme dôslední – ľudia vysedávajú veľa pred telkou. Poďme im zakázať pozerať televíziu viac ako štyri hodiny denne. Alebo zriaďme komisiu, ktorá zakáže vysielať tie najstupídnejšie programy (s týmto by som možno aj súhlasil, keď vidím občas tie braky v telke :-); to bol samozrejme vtip). Poďme zakázať mastné jedlá a sladené nápoje. Zakážme fajčenie, alkohol, hazardné hry, lebo veď ľudí musíme chrániť a oni sami to nevedia. Potom budeme síce žiť zdravo, ale vo svete plnom zákazov a príkazov a štát nám bude diktovať ako máme žiť.

3. Určite sa dá nakúpiť aj deň pred sviatkom, existujú predsa mrazničky a chladničky a existujú aj domáce pekárničky a aj tie rožky vedia byť vo sviatok čerstvé a teplé. Ale tak otázka nestojí. Otázka je, prečo to tak musí byť? Prečo musím nakúpiť deň pred sviatkom ale do kina môžem ísť aj vo sviatok, rovnako do reštaurácie, cukrárne či kaviarne?
Navyše, Slovensko má sviatkov najviac v Európe (po Luxembursku), veľa z nich máme len my a hranice sú blízko. A tak vo sviatok je na rakúskych hraniciach kolóna áut smerom do Parndorfu. Košičania si odskočia do Maďarska, Skaličania do Hodonína atď. Fakt neviem, čo sme týmto dosiahli.

SaS tak využila Veľkonočné sviatky na nezmyselnú kampaň proti zavretým obchodom.  Za všetky komentáre, ktoré sa dostali Richardovi Sulíkovi stačí uviesť jeden, ktorí si získal najviac popularity.

 

Čítajte tiež:

GATESTONE INSTITUTE: V Sýrii niektoré britské mimovládky financujú peniazmi daňových poplatníkov islamský terorizmus

Vypočujte si sviatočný príhovor kardinála Jozefa Tomka: Veľká noc – sviatok viery

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies