JAPONSKO: Hajabusa 2 vypustila rover na asteroide Ryugu

FILE - This computer graphic image provided by the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) shows the Japanese unmanned spacecraft Hayabusa2 approaching on the asteroid Ryugu. Hayabusa2 is approaching the surface of an asteroid about 280 million kilometers (170 million miles) from Earth. The JAXA said Thursday, Feb. 21, 2019 that Hayabusa2 began its approach at 1:15 p.m. (JAXA via AP, File)

Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila v rámci poslednej misie pred návratom na Zem malý rover, ktorý bude skúmať asteroid Ryugu. Informovala o tom japonská národná vesmírna agentúra JAXA s tým, že zariadenie MINERVA II-2 začalo pomaly zostupovať na asteroid vo štvrtok ráno.

Hajabusa 2 dorazila do oblasti v júni 2018. Zozbierala vzorky povrchu a iné dáta z asteroidu vzdialeného 300 miliónov kilometrov od Zeme. Podarilo sa jej to počas niekoľkých misií zameraných na získanie informácií o vzniku slnečnej sústavy. Počas nasledujúcich dní bude zhromažďovať fotografie a dáta z rovera. Vďaka nim potom preskúmajú gravitáciu asteroidu.

Sonda sa tento rok vydá na cestu na Zem, ktorá by jej mala trvať približne rok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies