JAPONSKO: Tajfún Hagibis si vyžiadal najmenej 19 mŕtvych

JB 52 Ièihara - Prevrátené auto leží na zemi po silnom vetre v meste Ièihara neïaleko Tokia 12. októbra 2019. Silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblas Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšú, ktorú bièovali silné dažde a vietor. Živel si už vyžiadal najmenej jednu obe a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, informovali svetové agentúry. Meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami a záplavami vo východných a centrálnych èastiach krajiny s tým, že Hagibis bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov. Úrady v tejto súvislosti pod¾a agentúry Reuters vyzvali na evakuáciu celkovo viac než milión ¾udí. FOTO TASR/AP An overturned car lies on the ground following a strong wind in Ichihara, Chiba, near Tokyo Saturday, Oct. 12, 2019. Under gloomy skies, a tornado ripped through Chiba on Saturday.(Kyodo News via AP)

Počet obetí tajfúnu Hagibis, ktorý v sobotu zasiahol rozsiahle oblasti východného Japonska, stúpol na minimálne 19. Toto číslo dala dokopy služba Kyodo News, ktorá zhrnula viaceré lokálne správy. Nezvestných by malo byť ešte asi 13 ľudí. Oficiálne údaje, ktoré v nedeľu zverejnila vláda, pritom hovorili o najmenej siedmich mŕtvych a 15 nezvestných.

Do záchranných operácií nasadili 27-tisíc vojakov a ďalších záchranárov, ktorí majú k dispozícii aj helikoptéry a člny. Podľa verejnoprávneho vysielateľa NHK sa vylialo 14 riek, niektoré z nich na viacerých miestach. Silné dažde na viacerých miestach spôsobili zosuvy pôdy. Podľa hovorcu japonskej vlády Jošihideho Sugu je asi 376-tisíc domov bez elektriny a 14-tisíc nemá tečúcu vodu.

V skorých ranných hodinách nedele miestneho času obnovili prevádzku na niektorých železničných tratiach v tokijskej oblasti, no niektoré ešte kontrolujú a mali by ich spustiť v priebehu dňa.

Oko tajfúnu Hagibis, čo znamená po filipínsky “rýchlosť”, zasiahlo ostrov Honšu v sobotu krátko pred 19:00 miestneho času (12:00 stredoeurópskeho letného času) na polostrove Izu, juhozápadne od Tokia, a následne búrka pokračovala ďalej na sever.

V súvislosti s tajfúnom v sobotu zrušili dva zápasy na majstrovstvách sveta v ragby, koncerty i mnohé ďalšie podujatia. Nekonala sa ani kvalifikácia Veľkej ceny Japonska majstrovského seriálu formuly 1. V oblasti tiež prerušili železničnú dopravu a zrušili viac ako tisíc letov.

Ďalší ragbyový zápas zrušili aj v nedeľu, no atraktívny duel domácich proti Škótsku by mali odohrať podľa plánu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-asia-50032170

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies