Je jedno ako to dnes dopadne v Bonne. Faktom je, že Sociálna demokracia je mŕtvy politický projekt
Najväčší regionálny zväz nemeckej Sociálnej demokracie v Severnom Porýní-Vestfálsku vyzval ešte v piatok pred dnešný bonnským kongresom, kde sa rozhoduje o začatí regulárnych koaličných jednaní medzi SPD a CDU k vstupu do GROKO (Veľkej koalície).

Pripomeňme,  že Severnému Porýniu-Vestfálsku sa tiež hovorí “Volebné srdce SPD”. Na dnešnom rozhodujúcom kongrese bude mať táto spolková krajina takmer jednu štvrtinu delegátov.

Andrea Nahles, vedúca predstaviteľka sociálnych demokratov v  parlamente, povedala Welt am Sonntag,  že “očakáva, že väčšina podporí koaličné rokovania”. Avšak volebné srdce SPD prijalo toto uznesenie so sebazaprením a znechutením.

“Pre nás je to príliš málo” – hovorí ďalšia sociálna demokratka v Severnom Porýní-Vestfálsku Ellen Stock pre POLITICO. 

Demonštranti so značkou #nogroko – skratka pre “Žiadna veľká koalícia” – čakajú na príchod Schulza do Düsseldorfu po prieskumných rozhovoroch s CDU Merkelovej | Sascha Steinbach / EPA

“V skutočnosti sme už mali štyri roky koaličných rokovaní: to znamená štyri roky vo veľkej koalícii,” povedal Rainer Brinkmann, vedúci miestnej kancelárie SPD v Detmolde a bývalý člen Bundestagu, z mesta s približne 70 000 obyvateľmi.

Najhlasnejšími odporcami GROKO však boli mladí sociálni demokrati zo združenia JUSOS. A mali dôvod byť prečo!

Podľa Franffurter Allgemeine Zeitung takmer 60 percent Nemcov verí, že veľká koalícia poškodí SPD. 

Väčšina Nemcov očakáva podľa, že staronová verzia veľkej koalície sa SPD oslabí. Podľa prieskumu Emnid pre “Bild am Sonntag”  až 59% Naopak len 26 percent verí, že SPD by sa posilnila novou veľkou koalíciou.

Prácu Martin Schulza hodnotilo  46 percent opýtaných  negatívne, 43 percent respondentov naopak pozitívne.  Súčasne však len 30 percent verí, že SPD bude úspešnejšia, ak by Andrea Nahlesová bola líderkou strany a naopak  56 percent to vôbec neočakáva.

SPD sa tak pred dnešným rozhodnutím ocitla v začarovanom kruhu.

Z pohľadu perspektívy najbližších 4 rokov je pre SPD výhodné byť v koalícii s CDU. Bude to totiž možno naposledy v histórii Nemecka čo bude Sociálna demokracia súčasťou vlády. 

Z pohľadu celkovej perspektívy Sociálnej demokracie ako politického projektu v Nemecku aj neúčasť vo Veľkej koalícii  nič nerieši. Je to totiž mŕtvy politický projekt. Dodajme, že nielen v Nemecku.

Sociálna demokracia sa stala mŕtvou vďaka ideologickej prázdnote, pod ktorú sa podpísala aj politika Martina Schulza ako predsedu európskeho parlamentu.

Politika tzv. Európskeho politického konsenzu medzi socialistami a ľudovcami – konsenzu bezprízorných šedivých technológov moci bez zápalu pre veľké vášnivé idey. 

Martin Schulz nikdy nemohol byť vyzývateľom Angely Merkelovej v Nemeckých voľbách, pretože bol jej mentálnym dvojčaťom na európskej scéne posledných niekoľko rokov. A preto mu voliči ani túto pozíciu neuverili.

 

S príchodom politikov ako Emmanuel Macrnom, či Sebastian Kurz, gerontofilná európska  bezrpízorná šeď “technológov moci” totiž už nemá šancu.

 

A opäť sa to opakuje ani Schulzova snaha “zvididelňovať” sa Macronovými myšlienkami v Nemecku nefunguje. Mladí sociálni demokrati túžia po vlastnom originále. Originále, ktorý aj keď o tom možno ešte netušia, nie je už sociálno-demokratický! 

To čo starí sociálni demokrati všade v Európe nechápu je, že ich “tradiční voliči” historicky vymizli ako prehistorické jaštere.

V Nemecku  tí, ktorí zostali, “evolučne” vyvinuli ako infekčný vírus svojou  osobnou frustráciou z vlastných neúspešných životných príbehov po roku 1992 do voličov AFD.

Sociálni demokrati dnes v Bonne s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodnú o účasti vo Veľkej koalícii.

Bezprízorní technológovia moci v SPD totiž vedia, že inak ani nemôžu, aj keď to budú predávať publiku zabalené v slovku “zodpovednosť”.

Sociálno-demokratická stranícka šeď so zmyslom pre realizmus totiž vie, že ich projekt umiera, lebo Macron! No nebuďme škodoradostní, Merkelovej CDU nie je na tom oveľa lepšie, lebo Kurz!

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies