Je zrejmé, že Horst Seehofer nechce odovzdať kanceláriu bavorského premiéra Markusovi Söderovi
Parlamentné voľby v Nemecku a ich výsledky vytvorili veľký tlak na lídrov strán ako CDU, CSU a aj SPD. Nespokojnosť sa po voľbách prejavila aj v bavorskej CSU. V nej vznikla dohoda, že Horst Seehofer sa vzdá kresla bavorského premiéra do konca marca 2018. Dnes je zrejmé, že  Horst Seehofer využíva situáciu okolo koaličných rozhovorov na predĺženie si vlastného mandátu premiéra Bavorska, informuje Franffurter Algemeine Zeitung.

Ohľadne okamihu  odovzdania postu  premiéra z Horsta Seehofera  k Markusovi Söderovi v CSU vypukla ďalšia vášnivá  diskusia. Podľa zákulisných informácií na pondelkovom výkonnom výbore šéf CSU reagoval podráždene na otázku svojich kolegov kedy sa vzdá postu bavorského premiéra.  Podľa niekoľkých účastníkov stretnutia Seehofer na uzavretom iba nejasne hovoril o dátume po Veľkej noci, a  len o apríli. Pritom uznesenie CSU z decembra hovorí o marci 2018.

Seehofer sa v pondelok odvolával na vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú takýto jeho krok. Podľa neho sú to predovšetkým staronové rokovania o vytvorení nemeckej koalície CDU, SPD a CSU.

Pripomeňme, že SPD svoj vstup do koalície nechá potvrdiť svojim kongresom už túto nedeľu, čím argumenty Horsta Seehofera stratia opodstatnenie. Seehofer dokonca hovorí aj o potrebe kongresu CSU ku koaličným rokovaniam a ich záverom.

Členovia  parlamentnej skupiny CSU sú však razantne proti návrhom Horsta Seehofera. Podľa nich by neskoršie odovzdanie funkcie bavorského premiéra by “spôsobil zmätok”.

Jediným pozitívnym signálom tak z CSU po pondelku zostáva to, že jednohlasne jej výkonný výbor odsúhlasil vstup do riadnych koaličných rokovaní s SPD a CDU.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies