Jeremy Corbyn po Brexite navrhuje colnú úniu, Macron sa na rozdiel od Bruselu k nemu pridáva
Jeremy Corbyn, predseda Labouristov, vyzval Britániu k tomu, aby zostala v colnej únii s EÚ, ale len vtedy, ak bude mať Británia možnosť ovplyvniť budúce rokovania o obchodných dohodách.

Corbyn zatlačil na Theresu May, vyzval konzervatívny poslancov, aby hlasovali za jeho návrh. Corbyn uviedol, že bude apelovať na všetkých poslancov, aby položili záujmy občanov nad ideologické fantasmagorie, aby podporili zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Corbyn uviedol, že vízia Mayovej by mohla viesť k “trvalému poškodeniu pracovných miest, práv a životnej úrovne.”

Keby Spojené kráľovstvo zostalo v colnej únii i pre Brexite, potom by to znamenalo, že nebude mať žiadne nové clá a zabráni sa tiež kontrolám na írskej hranici. Ale zároveň by to znamenalo, že Spojené kráľovstvo nebude môcť vyjednať svoje vlastné obchodné dohody s ostatnými krajinami.

V rámci colnej únii by totiž Británia musela používať spoločné colné sadzby a otvoriť svoje trhy krajinám, ktoré majú obchodné dohody s EÚ, bez toho aby si mohla byť istá tým, že bude mať recipročný prístup na tieto trhy.

Corbynov názor dnes podporil Emmanuel Macron.

Macron na tlačovej konferencii s nórskou premiérkou Erno Solbergovou povedal, že colná únia je jedna z možností budúceho usporiadania vzťahov. Neposkytovala by ale Británii plný prístup na lukratívny vnútorný trh EÚ, dodal podľa agentúry Reuters.

Britský minister medzinárodného obchodu Liam Fox dnes zotrvanie v colnej únii odmietol. Podľa neho by tak Británie skončila v horšej pozícii ako v akej je teraz.

Súčasné stanovisko britskej vlády podľa Macrona vedie k tomu, že Británia bude odlúčená od EÚ viac ako Nórsko. To je de facto súčasťou jednotného trhu aj ako nečlen únie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies