Kanada zlegalizovala rekreačné fajčenie marihuany, povolia aj “hipisácké koláčiky”
Obe komory kanadského parlamentu schválili legalizáciu používania marihuany na rekreačné účely. Teraz by zákon ešte mala podpísať generálna guvernérka čoby zástupkyňa kráľovnej Alžeběty II, to je však už len formalita. Pravdepodobne od polovice septembra si budú môcť ľudia zakúpiť marihuanu v obchodoch či si ju objednať po internete od výrobcov s príslušnou licenciou. Informuje BBC.

Senát zákon schválil deň potom, čo podobne hlasovala aj dolná komora parlamentu. Skončí tak zákaz, ktorý v Kanade platil od roku 1923. Použitie marihuany na lekárske účely bolo v krajine povolené v roku 2001.

“Pre naše deti bolo až príliš jednoduché zaobstarať si marihuanu – a pre zločincov zhrabnúť zisk. Teraz to zmeníme,” napísal na twitteri premiér Justin Trudeau v reakcii na hlasovanie Senátu.

Zákon stanovuje, ako možno drogu pestovať, distribuovať a predávať. O účinnosti rozhodne vláda. Čaká sa, že tá poskytne provinciám a obciam osem až 12 týždňov času, aby vytvorili nový trh s marihuanou. Čas na prípravu využijú aj podniky a polícia, poznamenala stanica BBC na svojom webe.

Kanaďania v roku 2015 podľa odhadov minuli za konope takmer šesť miliárd kanadských dolárov, teda skoro rovnako ako za víno.

Pravidlá pre predaj a fajčenie sa môžu líšiť v jednotlivých provinciách. Dospelí budú smieť mať pri sebe na verejnosti až 30 gramov konope. Veková hranica bola federálne stanovená na 18 rokov, niektoré provincie ju však zvýšili na 19 rokov. Provincia sú oprávnené zaviesť aj ďalšie obmedzenia, napríklad pokiaľ ide o miesta, kde sa marihuana smie fajčiť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies