Katalánsko sa pripravuje na vládu prostredníctvom Skype

El president ha exercit el seu dret a vot a la Casa de Cultura de Girona

Dve najväčšie strany v Katalánsku prisľúbili, že Carlesa Puigdemonta vrátia do funkcie napriek hrozbám Madridu, Puigdemont zas sľubuje, že  búde zatiaľ vládnuť cez Skype. Informuje EUobserever.

Skupina Junts per Catalunya (JxCat) a ERC informovala švédske noviny El Nacional v utorok (16. januára), že Puigdemont sa chystá na návrat do funkcie prezidenta Katalánska a od 31. januára bude vykonávať svoje  povinnosti prostredníctvom videozáznamu na on-line platformách, ako napríklad Skype, z vlastného exilu v Bruseli.

Separatistické strany tvrdia , že to urobí “kvôli právnemu imperatívu”.

“Sľubujem, že budem v odannej vernosti konať podľa vôle obyvateľov Katalánska,” dodal Puigdemont, ktorého strana JxCat skončila druhá v regionálnych voľbách v decembri.

 

Španielsky premiér Mariano Rajoy varoval v pondelok, že  Puigdemont musí vykonávať funkciu osobne a fyzicky a riadenie cez online platformy je protiústavne a v rozpore s článkom155 španielskej ústavy.

“Na to, aby ste naplnili prísahu, musíte to robiť fyzicky, realizmus a zdravý rozum by mali prevažovať,” povedal Mariano Rajoy v Madride.

Španielske úrady tiež zaviedli kontroly na katalánskych cestách a letiskách, aby zatkli Puigdemonta, ak sa pokúsi vrátiť, uviedli španielske médiá.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy