Katalánsko sa pripravuje na vládu prostredníctvom Skype

Dve najväčšie strany v Katalánsku prisľúbili, že Carlesa Puigdemonta vrátia do funkcie napriek hrozbám Madridu, Puigdemont zas sľubuje, že  búde zatiaľ vládnuť cez Skype. Informuje EUobserever.

Skupina Junts per Catalunya (JxCat) a ERC informovala švédske noviny El Nacional v utorok (16. januára), že Puigdemont sa chystá na návrat do funkcie prezidenta Katalánska a od 31. januára bude vykonávať svoje  povinnosti prostredníctvom videozáznamu na on-line platformách, ako napríklad Skype, z vlastného exilu v Bruseli.

Separatistické strany tvrdia , že to urobí „kvôli právnemu imperatívu“.

„Sľubujem, že budem v odannej vernosti konať podľa vôle obyvateľov Katalánska,“ dodal Puigdemont, ktorého strana JxCat skončila druhá v regionálnych voľbách v decembri.

 

Španielsky premiér Mariano Rajoy varoval v pondelok, že  Puigdemont musí vykonávať funkciu osobne a fyzicky a riadenie cez online platformy je protiústavne a v rozpore s článkom155 španielskej ústavy.

„Na to, aby ste naplnili prísahu, musíte to robiť fyzicky, realizmus a zdravý rozum by mali prevažovať,“ povedal Mariano Rajoy v Madride.

Španielske úrady tiež zaviedli kontroly na katalánskych cestách a letiskách, aby zatkli Puigdemonta, ak sa pokúsi vrátiť, uviedli španielske médiá.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies