Katalánsko sa pripravuje na vládu prostredníctvom Skype

El president ha exercit el seu dret a vot a la Casa de Cultura de Girona

Dve najväčšie strany v Katalánsku prisľúbili, že Carlesa Puigdemonta vrátia do funkcie napriek hrozbám Madridu, Puigdemont zas sľubuje, že  búde zatiaľ vládnuť cez Skype. Informuje EUobserever.

Skupina Junts per Catalunya (JxCat) a ERC informovala švédske noviny El Nacional v utorok (16. januára), že Puigdemont sa chystá na návrat do funkcie prezidenta Katalánska a od 31. januára bude vykonávať svoje  povinnosti prostredníctvom videozáznamu na on-line platformách, ako napríklad Skype, z vlastného exilu v Bruseli.

Separatistické strany tvrdia , že to urobí “kvôli právnemu imperatívu”.

“Sľubujem, že budem v odannej vernosti konať podľa vôle obyvateľov Katalánska,” dodal Puigdemont, ktorého strana JxCat skončila druhá v regionálnych voľbách v decembri.

 

Španielsky premiér Mariano Rajoy varoval v pondelok, že  Puigdemont musí vykonávať funkciu osobne a fyzicky a riadenie cez online platformy je protiústavne a v rozpore s článkom155 španielskej ústavy.

“Na to, aby ste naplnili prísahu, musíte to robiť fyzicky, realizmus a zdravý rozum by mali prevažovať,” povedal Mariano Rajoy v Madride.

Španielske úrady tiež zaviedli kontroly na katalánskych cestách a letiskách, aby zatkli Puigdemonta, ak sa pokúsi vrátiť, uviedli španielske médiá.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?