Katalánsky expremiér Puigdemont bol zadržaný v Nemecku
Katalánsky expremiér Carles Puigdemont, ktorý sa vyhýba španielskej justícii, bol dnes zadržaný v Nemecku. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na politikovho právnika.

Zadržanie podľa DPA potvrdila aj nemecká polícia. Ako uviedol advokát Jaume Alonso-Cuevillas na twitteri, Puigdemonta zadržali, keď prekročil hranicu z Dánska. Bol pritom na ceste z Fínska do Belgicka.

Teraz je na policajnej stanici. V Španielsku je expremiér obžalovaný zo vzbury kvôli snahám o nezávislosť Katalánska.

Vodca katalánskych separatistov bol od štvrtka na návšteve Fínska kvôli stretnutia so zákonodarcami a účasti na konferencii. Tam ho zastihlo piatkové rozhodnutie španielskej justície, ktorá ho spolu s 12 ďalšími politikmi obžalovala zo vzbury.

Akonáhle severská krajina dostala od Španielska medzinárodný zatykač, Puigdemont z Fínska odišiel. Cez Dánsko a Nemecko sa chcel údajne dostať do Belgicka, kde od vlaňajška žije v exile.

Za vzburu hrozí v Španielsku až 25 rokov väzenia. Okrem Puigdemonta je medzi obžalovanými kandidát na nového premiéra regiónu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálneho parlamentu Carme Forcadellová.

V separatistickej kauze bývalého vedenia Katalánska bolo doteraz obvinených 28 ľudí. Trestného činu sa podľa obžaloby mali politici dopustiť tým, že sa snažili o odtrhnutie Katalánska od Španielska.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies