KAUZA: Kiska sa postavil pred súd, čelí žalobe pre lukratívny pozemok. Verejnosti svoje prvé dojmy zo súdu sprostredkoval prostredníctvom Facebooku
Prezident SR Andrej Kiska vypovedal v piatok na Okresnom súde v Poprade ohľadom vlastníctva pozemku v katastri obce Veľký Slavkov. „Okresný súd Poprad predbežne prejednával predmetný spor a určil termín pojednávania na marec. V zmysle civilného sporového poriadku súd skôr než nariadi pojednávanie v spore, môže predbežne prejednať vec. Teda dá priestor účastníkom na prípadný zmier alebo iné objasnenie skutočnosti, a to sa dnes dialo. Predmetom konania je určenie vlastníckeho práva k pozemku,“uviedla pre hovorkyňa Krajského súdu v Prešove a okresných súdov v jeho pôsobnosti Ivana Petrufová.

Kiska sa vyjadril ku kauze Veľký Slavkov aj na FACEBOOKU . Čitaľom sa snaží vysvetliť svoju pozíciu v kaze takto:

“Predstavte si, že si kúpite byt a po 20 rokoch vám zaklope na dvere niekto, od koho ste byt nekupovali, a povie vám, že on je majiteľ bytu. Nepoznáte ho, nikdy ste ho nevideli.

Tento súd a spor o pozemok je taký smutný príbeh. Smutné je aj to, že pokiaľ na druhej strane skutočne došlo k nezákonnému prevodu vlastníckych práv, tak sme sa na súde stretli dve poškodené strany.

Očakávam, že súd rozhodne a nájde spravodlivosť. Aj teraz súd skonštatoval, že som konal v dobrej viere. Kúpil som pozemok od človeka a nemal som najmenšiu predstavu, že by na ňom bola akákoľvek ťarcha.

Ku kúpe daného pozemku došlo asi pred 16 rokmi. S manželkou sme si chceli postaviť rodinný dom a hľadali sme voľné pozemky. V Novom Čase bol inzerát. Skontaktoval som sa s uvedenou spoločnosťou a s manželkou sme pozemky kúpili.

Pán, ktorý zastupoval firmu, mi ponúkol, že oproti pozemku by mohol byť na predaj nejaký pozemok, je to síce v extravilán, lúky, pasienky, ale možno do budúcna by to mohol byť celkom dobrý pozemok pre nejaký podnikateľský zámer. Spýtal som sa na cenu, tá bola akceptovateľná, tak som povedal, že to kúpim.

Absolútne som netušil, že by s pozemkom mohol byť akýkoľvek problém. A že po 16 rokoch pôjdem kvôli pozemku na súd.”

Fotka Andrej Kiska.

Na prípad upozornil prvý podpredseda vládnej strany SNS Jaroslav Paška už v októbri 2017 pre Hospodárske Noviny. Vtedy písalo HNonline.sk, že poslanec Paška je pritom vzdialeným príbuzným pôvodných majiteľov pasienku z Popradu, ktorí majú v prípade figurovať ako poškodení. 

“Približne pred jeden a pol rokom ma požiadali o pomoc. Poškodení sa obrátili na vyšetrovacie orgány, ale polícia vydala absurdný rozsudok. V ňom vec nakoniec vyhodnotila ako priestupok. V odvolaniach totiž prokuratúra posudzovala iba formálnu stránku veci, takže neuspeli. Polícia si absolútne nesplnila svoju elementárnu povinnosť. Nemajú preto inú možnosť, ako sa spätne dostať k svojmu majetku, iba podať žalobu na súde voči súčasnému majiteľovi pozemku,“ informovali vtedy sprostredkovane, o čo ide očami Pašku zo SNS Hospodárske Noviny.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies