Keď Porošenkov kruh blízkych si urobil z konfliktu na Ukrajine biznis. Najnovšie škandál okolo sanitiek
PODPORIŤ

Symbolom korupcie americký novinár Andrew Higgins  označil tri vily v Španielsku. Luxusné byty na južnom pobreží pri Estelony patria prezidentovi Petro Porošenkovi a jeho kruhu blízkych, ktorí si z konfliktu na Ukrajine urobili biznis model: námestníkovi Bezpečnostné rady (NSDC) Olegovi Gladkovskému a prvému podpredsedovi parlamentnej frakcie “Blok Petro Porošenko” Igorovi Kononenko.

Ani jeden neuviedol vily vo svojom majetkovom vyhlásení. Ale v dlhom zozname právnických osôb, ktoré deklaruje čoby vlastník Porošenko, je španielska spoločnosť Feruvita SL – a ona je vlastníkom nehnuteľnosti. Ako priznali v prezidentskej administratíve, podniky, kde je Petro Porošenko konečným príjemcom, vlastnia nehnuteľnosti v zahraničí (továrne, obchody, sklady,  domy).

Rozhorčenie a zmätok vyvolala u Američanov dodávka sanitiek armáde, ktorá doteraz dostala iba polovicu, a aj tá polovica – 25 vozov, bola nepoužiteľná. Ako sa zistilo, automobil vyrába firma “Bogdan Motors”. Začína svoj rozsiahli komentár na New York Times Andrew Higgins v článku “In Ukraine, Corruption Is Now Undermining the Military”.

Cena jednej sanitky na 32 tisíc dolárov. Pričom obdobná sanitka z Čína by stála iba 800 dolárov, píše Higgins ku škandálu.  Ministerstvo obrany nedávno objednalo ďalších 100 takýchto vozidiel.

Vlastníkom korporácie “Bogdan Motors” je sused  Porošenkovej vily na južnom pobreží Španielska, ktorý je zároveň námestníkom NSDC. Reč je Olegovi Gladkovskijom, ktorý je zodpovedný za vojensko-priemyselný komplex “Ukroboronprom”. S touto spoločnosťou je spojený Porošenko, ktorý bol obchodným partnerom Gladkovského a generálny riaditeľ “Ukroboronprom” Roman Romanov, bývalý dealer spoločnosť.

Výdavky sú však uzavreté pečiatkou “tajné”, dodnes súčet nákladov na obranu Ukrajiny činí 6 miliárd dolárov. Od roku 2014, kedy začal konflikt, sa výdavky zvýšili z 2,5% HDP na 5% alebo aj viac. Úradníci uzatvárajú pochybné zmluvy, z ktorých peniaze sa usadzujú v ich vreckách. Čo je zaujímavé, že najčastejšie je úradník a podnikateľ jedna a tá istá osoba.

Konflikty záujmov sú tak rozšírené, “že už nie ste ani šokovaný”, povedal Aivaras Abromavicius, bývalý investičný bankár z Litvy, ktorý bol ministrom hospodárstva a obchodu Ukrajiny. “Všetci sú všade. Je to smutné, depresívne a odradzujúce.”

Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) konštatuje, že korupčný režim existoval v krajine po celé desaťročia, a naďalej funguje. NABU zhromaždil dôkazy o viac než 100 faktoch korupcie u vysokých úradníkov, ale iba jeden z nich vyvrcholil súdnym rozsudkom. Zvyšok sa zastavil v pomalom súdnom systéme, ktorý sa zhoršoval korupciou a politickým zasahovaním.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies