Kim Čong-un: KĽDR zastavuje jadrové a raketové testy

Severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že KĽDR dnešným dňom s okamžitou platnosťou zastavuje jadrové a raketové testy a uzavrie jadrovú strelnicu na severe krajiny. S odvolaním sa na severokórejskú agentúru KCNA o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap. Informácie tiež priniesol Spiegel.de.

„Od 21. apríla Severná Kórea zastaví svoje jadrové testy a medzikontinentálne štarty balistických rakiet,“ uviedla Jonhap s odvolaním na KCNA. Severná Kórea tiež uzavrie jadrovú testovacie strelnici, aby „dokázala, že dodržiava svoj záväzok prerušiť jadrové testy“, dodali agentúry.

Podľa KCNA Kim zdôvodnil tiež tento krok tým, že teraz KĽDR zameria úsilie na hospodársky rast a na mier na Kórejskom polostrove. Podľa neho jeho krajina už nepotrebuje vykonávať jadrové testy ani skúšky medzikontinentálnych balistických rakiet, lebo vývoj svojich jadrových zbraní už zavŕšila.

Kim Čong-un svoj krok oznámil týždeň pred plánovaným mezikorejským summitom. S juhokórejským prezidentom Mun Če-inom sa má zísť v demilitarizovanej pohraničnej zóne v obci Pchanmundžon. Pôjde o prvé mezikorejský summit po viac ako desiatich rokoch.

Kim Čomg-un v marci navštívil Čínu na svojej prvej zahraničnej ceste od nástupu do čela krajiny. Stretnutie s prezidentom Si Ťin-pchingom bola podľa pozorovateľov prípravou na očakávaný summit oboch Kóreí.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies