Kiska nechce, aby Fico s Dankom udeľovali štátne ceny. Obrátil sa na Ústavný súd
Prezident Andrej Kiska sa obrátil na Ústavný súd. Podal návrh na preskúmanie, či je zákon o štátnych cenách v súlade s Ústavou. Informuje o tom Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta.

Ide o narušenie kompetencie prezidenta, tvrdí Kiska

“V Ústave Slovenskej republiky sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z tohto výlučného oprávnenia hlavy štátu vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny,” píše sa v správe s tým, že Kiska na to žiaden orgán nesplnomocnil.

Prezident tak reagoval na schválený zákon, ktorý zriaďuje štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana a štátnu cenu Alexandra Dubčeka. Prvú menovanú udeľuje vláda, druhú šéf Národnej rady. Zákon Kiska nepodpísal, no poslanci jeho veto 11. októbra 2017 prelomili.

Ide o narušenie výlučnej kompetencie prezidenta, čím sa oslabuje jeho postavenie pri udeľovaní vyznamenaní, argumentuje Kiska.

“Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko rešpektuje konanie každého ústavného činiteľa v rámci ústavy. Po oboznámení sa s argumentami pána prezidenta sa následne rozhodne o udeľovaní ceny J. M. Hurbana. Najskôr to však prichádza do úvahy 1.9. Pán predseda verí, že Ústavný súd dovtedy rozhodne a to bude zaväzujúce pre každého,” reagoval pre HNonline.sk hovorca parlamentu Tomáš Kostelník. O stanovisko sme požiadali aj Úrad vlády.

Fico kritizoval výber osobností

Naposledy prezident udeľoval vyznamenania 1. januára tohto roku. Aj za prítomnosti predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Roberta Fica.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies