Kiska nechce, aby Fico s Dankom udeľovali štátne ceny. Obrátil sa na Ústavný súd

Prezident Andrej Kiska sa obrátil na Ústavný súd. Podal návrh na preskúmanie, či je zákon o štátnych cenách v súlade s Ústavou. Informuje o tom Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta.

Ide o narušenie kompetencie prezidenta, tvrdí Kiska

“V Ústave Slovenskej republiky sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z tohto výlučného oprávnenia hlavy štátu vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny,” píše sa v správe s tým, že Kiska na to žiaden orgán nesplnomocnil.

Prezident tak reagoval na schválený zákon, ktorý zriaďuje štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana a štátnu cenu Alexandra Dubčeka. Prvú menovanú udeľuje vláda, druhú šéf Národnej rady. Zákon Kiska nepodpísal, no poslanci jeho veto 11. októbra 2017 prelomili.

Ide o narušenie výlučnej kompetencie prezidenta, čím sa oslabuje jeho postavenie pri udeľovaní vyznamenaní, argumentuje Kiska.

“Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko rešpektuje konanie každého ústavného činiteľa v rámci ústavy. Po oboznámení sa s argumentami pána prezidenta sa následne rozhodne o udeľovaní ceny J. M. Hurbana. Najskôr to však prichádza do úvahy 1.9. Pán predseda verí, že Ústavný súd dovtedy rozhodne a to bude zaväzujúce pre každého,” reagoval pre HNonline.sk hovorca parlamentu Tomáš Kostelník. O stanovisko sme požiadali aj Úrad vlády.

Fico kritizoval výber osobností

Naposledy prezident udeľoval vyznamenania 1. januára tohto roku. Aj za prítomnosti predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Roberta Fica.

Súvisiace články

MIMORIADNA SPRÁVA: Ficov Bašternákov byt sa mení na štátny. Ladislav Bašternák do konca týždňa nastúpi do väzenia

Aneta Leitmanová

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

redakčný výber

Prekvapením v Piešťanoch je kandidatúra bývalého diplomata Stanislava Polonského za Národnú koalíciu

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy