Kiska reaguje na situáciu v RTVS: Mala by sa ňou zaoberať vládna koalícia
Hromadná výpoveď 12 redaktorov RTVS je ďalšou zlou správou pre kvalitu verejnoprávneho spravodajstva. V tlačovej správe, ktorú poslal Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, to uvádza Andrej Kiska. Informuje aktualne.sk.

„Dnešná hromadná výpoveď je dôsledkom napätej situácie v RTVS, ktorá sa nezlepšuje, ale naopak ešte zhoršuje. Vyjadrenia odchádzajúcich redaktorov o neadekvátnom zasahovaní manažmentu do práce novinárov považujem za mimoriadne vážne,” uviedol Kiska, ktorý vo štvrtok telefonoval s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou.

“Pýtal som sa jej, ako plánuje situáciu riešiť, ochrániť prácu novinárov v RTVS a kvalitu verejnoprávneho vysielania. Ministerka ma informovala, že sa v piatok stretne s riaditeľom RTVS. Som presvedčený, že situáciou by sa mala zaoberať vládna koalícia, príslušný parlamentný výbor a Rada RTVS, ktorú nemáme na to, aby budila zdanie nezávislosti, ale aby riešila problémy, keď sa manažment nedokáže spamätať sám,” priblížil.

Dôvera v spravodajstvo RTVS sa podľa prezidenta zvyšovala aj vďaka práci novinárov, ktorí teraz odchádzajú podaním výpovede alebo predtým pre nepredĺženie zmluvy zo strany vedenia. “Je neprípustné, aby túto dôveru znevažovali zásahy manažmentu a politikov. Verejnoprávna inštitúcia nepatrí ani jej riaditeľovi, ani strane, ktorá ho tam dosadila,“ dodal Kiska.

Dvanásť redaktorov verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) dalo dnes výpoveď. Ako napísali na sociálnom profile Spravodajské odbory RTVS, „dnes, 31. mája 2018, sme sa dvanásti rozhodli podať výpovede. RTVS sme mali, máme a budeme mať radi. Naše rozhodnutie sa nerodilo ľahko. Máme deti, hypotéky aj záväzky, ale hlavne – máme túto prácu veľmi radi. Nedokážeme ju však za týchto okolností v RTVS robiť rovnako svedomito ako doteraz. Čaká nás dvojmesačná výpovedná lehota. Ak sa generálny riaditeľ Jaroslav Rezník rozhodne odvolať manažment spravodajstva, sme ochotní sa dohodnúť na stiahnutí výpovedí“.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies