Kiska v otázke voľby ministra vnútra: Musí to byť osoba, ktorá získa späť dôveru v políciu. Žiga zo Smeru hovorí, že konkrétne meno nemajú
Ministrom vnútra musí byť osoba, ktorá nepolarizuje spoločnosť a získa späť dôveru v políciu. Povedal to vo Zvolene prezident SR Andrej Kiska po stretnutí s budúcimi novinármi. Mená, ktoré sa objavujú v médiách, Kiska nekomentuje. Nepovedal ani to, či by vymenoval za ministerku vnútra štátnu tajomníčku Denisu Sakovú, ktorá sa spomína najčastejšie. Informuje aktuálne.sk.

 

Hlava štátu naďalej nepovedala ani to, či sa bude v budúcoročných prezidentských voľbách opäť uchádzať o najvyšší post v štáte.

Povie to do septembra. Študentom na Štúrovom pere vo Zvolene pri otázke o kandidatúre sľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby Slovensko bolo dobrou krajinou pre život a aby nová vláda bola dobrá a slušná.

S budúcimi novinármi sa stretol v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene na vyhodnotení súťaže Štúrovo pero. Hovoril s nimi aj o úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Za dva mesiace od nej sa podľa jeho slov udialo na Slovensku veľa, ale stále nie dosť.

“Potrebujeme zmeniť štýl vládnutia, politici si musia uvedomiť, že ich úlohou je slúžiť ľuďom a tejto krajine,” zdôraznila hlava štátu počas diskusie. Prezident vyzdvihol prácu novinárov a zdôraznil, že sa nesmú báť. Byť novinárom je podľa neho nie povolanie, ale poslanie. Odmietol, aby politici novinárom nadávali.

Otázka nového ministra vnútra sa uzavrie cez víkend, povedal Žiga. O konkrétnom návrhu sa však ešte nerokovalo

Otázku nového ministra vnútra by mala koaličná strana Smer-SD uzavrieť už tento víkend a verejnosť by sa meno mohla dozvedieť začiatkom budúceho týždňa. Novinárom to v piatok po rokovaní vlády povedal podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga.

Na otázku, či sú v hre medializované osoby, ako Denisa Saková, František Imrecze či Viktor Stromček, Žiga odpovedal, že sú to relevantné mená, ale skloňuje sa ich viacero. V rámci koalície sa však o tom ešte nerokovalo. “Keďže sme ešte nedospeli ku konkrétnemu menu, tak sme sa nerozprávali s koaličnými partnermi o konkrétnom návrhu,” vysvetlil Žiga.

Ani podpredseda strany a vicepremiér pre investície a infomatizáciu Richard Raši nechcel hovoriť, akú má pri výbere nového ministra vnútra preferenciu. “Dohodli sme sa, že každý svoju preferenciu povie na užšom a potom aj širšom vedení strany, pretože ministrov musí schvaľovať aj predsedníctvo.

Dovtedy by sme neradi vytvárali názorové nezhody. Výsledok, ktorý z toho vzíde, bude konsenzuálnym návrhom,” dodal. Smer-SD musí nájsť nového ministra vnútra po tom, ako z funkcie abdikoval Tomáš Drucker. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) už avizoval, že by to chcel vyriešiť do niekoľkých dní.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies