KOALÍCIA: Hrnko vníma Ficove obvinenie ako politickú šikanu. Podľa Glváča platí prezumpcia neviny

sita

Vyšetrovateľ NAKA dnes obvinil Roberta F. z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti v súbehu so schvaľovaním trestného činu

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko vníma obvinenie Roberta F. ako politickú šikanu a „volovinu“. Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes obvinila predsedu Smeru-SD z hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k nenávisti a schvaľovania trestného činu pre jeho obhajovanie výrokov odsúdeného bývalého poslanca strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka. Podľa člena Smeru-SD Martina Glváča platí prezumpcia neviny, Most-Híd zasa zdôrazňuje rovnosť pred zákonom.

„Ja si myslím, že takých vyjadrení je veľa. Existujú horšie vyjadrenia, ako napríklad predniesol Truban (predseda Progresívneho Slovenska a volebný líder koalície PS/Spolu, pozn. SITA) o drogách pred mládežou a on bol obvinenia z propagácie drog zbavený,“ uviedol Hrnko. Dodal, že sa podobným vyjadreniam, ako odzneli z úst Milana Mazureka, či na videu Roberta F., vyhýba, keďže si váži každého človeka.

Člen vládneho Smeru-SD a bývalý podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč zasa tvrdí, že obvinený môže byť ktokoľvek, platí však prezumpcia neviny. „Prokurátori a vyšetrovatelia by sa mali zaoberať inými trestnými činmi, ktoré sú flagrantné a zatiaľ sa nimi nezaoberali,“ vyhlásil. Neobáva sa však toho, že by predsedu strany zatvorili do väzenia.

Tretí koaličný partner Most-Híd zdôrazňuje, že rovnosť pred zákonom a spravodlivosťou by v každej demokratickej spoločnosti mala byť samozrejmosťou. „Ako i to, že politici a politické strany rešpektujú konanie vyšetrovateľa a rozhodnutie prokurátora ako v prípade Milana Mazureka, tak v prípade Roberta F.,“ priblížila v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Milan Mazurek z ĽSNS prišiel po tom, čo bol právoplatne odsúdený za extrémistické výroky, o mandát poslanca Národnej rady SR a musel zaplatiť peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Bývalý premiér vo videu reagoval, že orgány činné v trestnom konaní rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov.

„Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu. Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí pozatvárať. To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zákrokoch v osadách, ako som to urobil po zásahu polície v Moldave nad Bodvou? To sa máme báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?“ uviedol Fico na adresu rozhodnutia súdu.

Mazurek podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko všetky parlamentné i mimoparlamentné politické strany, ktoré sa podľa posledných prieskumov verejnej mienky blížia k hranici potrebnej na vstup do parlamentu.

Fico dostal vlastnou lopatou po hlave, tvrdí Kollár a podľa Matoviča cielil na voličov Kotlebu

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies