Koalícia podľa strany Za ľudí podpísala za posledný mesiac zmluvy za viac ako sto miliónov eur

sita

Len u vicepremiéra pre informatizáciu a na finančnej správe mali za posledné týždne podpísať zmluvy v hodnote 108 mil. eur.

Súčasná vládna koalícia podpísala podľa strany Za ľudí za posledný mesiac zmluvy za viac ako sto miliónov eur. Len u vicepremiéra pre informatizáciu a na finančnej správe mali za posledné týždne podpísať zmluvy v hodnote 108 mil. eur. Ako ďalej upozornila podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, najväčšie otázniky sú pri zmluve finančnej správy za 51 mil. eur. Tá totiž podľa nej zmluvu utajila, a práve takýmto spôsobom vznikali v minulosti mnohé nevýhodné kontrakty.

„Teraz však utajenie v podaní finančnej správy získalo úplne nový rozmer. Nielenže nie je zverejnená samotná zmluva a obsah zmluvy, no utajený je dokonca aj predmet zákazky. Je to bezprecedentné, a preto žiadame ministra financií, aby tieto údaje okamžite zverejnil a vysvetlil, načo potrebuje dať finančná správa tak súrne a pár dní pred voľbami 51 mil. eur,“ vyhlásila Remišová. Na firmu, s ktorou finančná správa podpísala zmluvu, pritom upozornila v inej súvislosti nadácia Zastavme korupciu. Ide o slovenskú spoločnosť, ktorú vlastní britská firma sídliaca v rodinnom dome jedného z vlastníkov, ktorá nevykazuje takmer žiaden biznis, no začala dostávať v štátnej správe veľké zákazky.

Remišová poukázala aj na zmluvy u vicepremiéra Richarda Rašiho za 57 mil. eur. „Všetky sa týkajú akýchsi poradenských služieb. Na informatizáciu štát doteraz dal miliardu eur a výsledok je veľmi biedny. Jedným z dôvodov je aj to, že namiesto budovania tímu odborníkov na strane štátu, ktorí by vedeli odborne a dlhodobo zastupovať záujmy štátu pri rozvoji elektronických služieb, vláda stále dookola nakupuje neskutočne drahé služby poradenských spoločností. Výsledkom je, že na strane štátu chýba odbornosť a na poskytovaných službách je to vidieť,“ myslí si Remišová.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko finančnú správu, ako aj Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies