Kočner v kauze motákov vinu popiera, vypovedať odmietol

Podnikateľ Marian Kočner sa v kauze takzvaných motákov vynášaných z väzby cíti nevinný. Uviedol to dnes pred senátom Okresného súdu Bratislava I. Zároveň však využil svoje právo nevypovedať.

Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Marian K. z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi. V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo.

Marian K. sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.

Svedok Peter Tóth na dnešnom pojednávaní povedal, že Marian K. najskôr presviedčal jeho, aby ako bývalý príslušník SIS dosvedčil v občianskoprávnom a prípadne aj v trestnom konaní, že už v roku 2000 počul o zmenkách. Následne si však uvedomil, že je všeobecne známe, že majú priateľský vzťah. „Povedal, že by bol rád, keby som v tejto veci vedel osloviť svojho riadiaceho dôstojníka,“ povedal Tóth s tým, že okrem Osuského Marian K. zvažoval osloviť aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Mitra.

Očkovacia kampaň na dne: Matoviča teší lotéria, Sulík hľadá Fera!

Po tom čo bol Marian K, vzatý do väzby, mu podľa Tótha poslal viacero motákov, nie všetky sa však zachovali, keďže ich priebežne ničil. Motáky mu nosil advokát Andrej Šabík, pričom podľa Tótha vždy deklaroval „Sú od Mariana K.“. Pokiaľ boli výhradne pre neho, boli v zalepenej obálke, pokiaľ boli určené viacerým osobám, podľa svedka advokát vždy odtrhol a dal mu predmetnú časť. Tóth takisto povedal, že Mariana K. v tej dobe považoval za priateľa a chcel mu pomôcť. Postoj zmenil až vtedy, keď si uvedomil, že podnikateľ stojí za vraždou novinára Jána Kuciaka. Zachované motáky potom odovzdal polícii.

Marian K. je momentálne právoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek na trest 19 rokov väzenia. Obžalobu voči nemu z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR opätovne prejedná Špecializovaný trestný súd.

Pre netestovaných právny postup do vrecka, ako manuál pri šikanóznych policajných kontrolách 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies