KOMENTÁR Alana M. DERSHOWITZA: Prečo médiá povzbudzujú Hamas k páchaniu násilia?
Ak by sa stalo prvýkrát, že Hamas zámerne vyprovokoval Izrael k sebaobranným akciám, ktoré vyústili v nechcené úmrtia civilistov z Gazy, mohli by sme médiám to hranie do kariet Hamasu odpustiť. Posledná provokácia Hamasu – 40 000 obyvateľov Gazy, ktorí sa snažili strhnúť plot a vstúpiť na územie Izraela s molotovovými koktailmi a ďalšími improvizovanými zbraňami – je časťou opakovaných taktík Hamasu, ktorú som nazval “stratégia mŕtvych detí”. Cieľom Hamasu je prinútiť Izrael k zabitiu čo najvyššieho počtu obyvateľov Gazy, novinové titulky tak budú vždy začínať (a často tiež končiť) počtom mŕtvych. Hamas do prednej línie zámerne posiela ženy a deti, zatiaľ čo jeho bojovníci sa kryjú za týmito živými štítmi.

Vodcovia Hamasu túto taktiku priznali pred dlhou dobou. Fathi Hammad, člen Palestínskej národnej rady za Hamas, už v roku 2008 uviedol:

“Pre Palestínčanov sa stala smrť priemyselným odvetvím. Excelujú v tom najmä ženy, ale vynikajú v tom všetci tu žijúci ľudia. Excelujú v tom starší, rovnako ako mudžahedíni a deti. Dôvodom, prečo vytvorili živé štíty zo žien, detí, starých ľudí a mudžahedínov , je vyzvať sionistický stroj na zabíjanie. je to ako by hovorili sionistickému nepriateľovi: ‘Túžime po smrti, ako vy túžite po živote.’ “

Hamas túto taktiku použil k vyprovokovaniu dvoch vojen s Izraelom, v ktorých jeho bojovníci strieľali rakety z civilných oblastí vrátane nemocníc, škôl a mešít. Keď Izrael vojensky odpovedal, tak sa snažil robiť všetko pre to, aby sa vyhol stratám medzi civilistami. Spúšťal varovné strely, ktorými sa snažil obyvateľov odvolať z potenciálnych cieľov bombardovania. Na strechy domov, ktoré slúžili ako odpalisko rakiet a skladisko výbušnín, zhadzoval nesmrtiace hlukové bomby. Niektorí civilisti boli nevyhnutne zabití a médiá z toho vinili Izrael, hoci proti tomu podnikol predbežné opatrenia.

To isté sa stalo pri stavbe teroristických tunelov, ktoré Hamas používal k únosom izraelských civilistov. Vchody do týchto tunelov sa nachádzajú aj v civilných oblastiach, vrátane mešít a škôl. Používať vlastných civilistov ako živé štíty a súčasne útočiť na izraelských civilistov je dvojnásobný vojnový zločin. A napriek tomu sa médiá spravidla zameriavajú na izraelskú reakciu na tieto vojnové zločiny, skôr než na samotné vojnové zločiny Hamasu.

Krutou realitou je fakt, že zakaždým, keď Izrael omylom zabije civilistu z Gazy, tak prehráva. A zakaždým, keď Izrael zabije civilistu z Gazy, tak vyhráva Hamas. Izrael ľutuje smrti každého civilistu, ktorú jeho armáda nechtiac spôsobí. Hamas z každej takejto smrti profituje. To je tým dôvodom, prečo povzbudzuje ženy a deti, aby sa stali mučeníkmi.

Nazývať to “stratégiou mŕtvych detí” môže vyzerať kruto, ale krutá je sama skutočnosť. Nestrieľajte posla zlých správ za presný popis tejto taktiky, vinu dávajte tým, ktorí ju cynicky používajú. Vinu dávajte médiám, ktoré hrajú Hamásu do kariet tým, že informujú iba o počtoch mŕtvych a už nie o úmyselnej taktike Hamasu, ktorá k týmto jednostranným stratám vedie.

Je pravdou, že Gaza je v zúfalej situácii a zranená. Ale zranenia si spôsobila sama. Keď Izrael ukončil okupáciu Pásma Gazy – a stiahol z neho všetkých vojakov a civilistov – mohla sa Gaza stať Singapurom Stredomoria. Je to nádherná oblasť so širokým pobrežím. Dostalo sa jej dotácií a ďalšej pomoci z Európy. Izrael po svojom stiahnutí v oblasti nechal poľnohospodárske stroje a skleníky. Ale namiesto toho, aby tieto zdroje použili k nakŕmeniu, ubytovaniu a výučbe svojich obyvateľov, vyrobil Hamas rakety a postavil teroristické tunely. Disidentov zhodil zo striech a zavraždil tých členov palestínskej samosprávy, ktorí chceli Izrael uznať a chceli s ním vyjednávať.

Hamas zavrhol dvojštátne riešenie a akékoľvek iné riešenie, vďaka ktorému by bola zachovaná územná celistvosť Izraela. Jeho jediné riešenie spočíva v násilí a udalosti pri plote z posledných dní sú manifestáciou tohto násilia. Dovolila by ktorákoľvek krajina na svete 40 tisícom ľudí, ktorí odprisahal jej zničenie, strhnúť hraničný plot a zaútočiť na jej obyvateľov, žijúci kúsok od hranice? Pochopiteľne nie. Mohol Izrael urobiť viac pre zníženie strát medzi tými, ktorí sa snažili plot preraziť? Neviem a nevie to ani rad salónnych generálov, ktorí aktuálne kritizujú Izrael za kroky, ktoré urobil, aby zabránil katastrofe medzi svojimi obyvateľmi v mestách a dedinách v blízkosti hraničného plotu.

Jedno je jasné: Hamas bude stratégiu mŕtvych detí používať tak dlho, kým budú médiá o mŕtvych informovať rovnakým spôsobom ako v posledných týždňoch. Mnoho médií je spoluvinníkmi ich smrti, pretože jednostranné spravodajstvo povzbudzuje Hamas v posielaní nevinných žien a detí do prvej línie.

Možno mohol Izrael vymyslieť ešte lepší spôsob ochrany vlastných civilistov, ale isté je, že médiá mohli ďaleko presnejšie informovať o stratégii Hamasu, ktorá vyústila v také množstvo nevinných mŕtvych ľudí.

Rozdiel medzi Hamasom a Izaelem najlepšie ilustruje karikatúra. Zobrazuje izraelského vojaka v pokľaku pred kočíkom, čím chráni dieťa vnútri. Potom ukazuje teroristu Hamasu, ktorý sa kryje za kočíkom a dieťa v ňom používa ako živý štít. Táto karikatúra ilustruje realitu toho, čo sa deje pri plote v Gaze, oveľa lepšie, než väčšina správ “objektívnych” médií.

Alan M. Dershowitz je emeritným profesorom na Harvard Law School, je držiteľom profesúry Felixa Frankfurter a autorom knihy “Trumped Up, How Criminalization of Political Differences endangers Democracy.” Článok ako prvý uverejnil The Hill. Následne ho publikoval Gatestone Institute.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies