KOMENTÁR Alexa ADAMECKÉHO: Róbert Fico prebral štafetu alternatívnych faktov, dezinformácii a konšpirácii. Berie si voličov Kotlebu späť
Nebolo to ešte tak dávno. Dnes sú to presne dva roky odkedy sa na slovenskej politickej scéne odohralo zemetrasenie v podobe parlamentných volieb. KDH bolo zrazu fuč, na scénu nastúpili Kotlebovci a Kollárovci a vznikla vláda, ktorá mala byť „hrádzou proti extrémizmu“. Tejto fabulácii uveril málokto, všetci už dobre vieme ako sa jednej strane oplatilo ísť do vlády – Sieť bola rozdrvená. Béla Bugár konečne ukázal svoj charakter a do polroka z toho bola len trojkoalícia.

Dnes je situácia úplne iná. Most žiadal odchod Kaliňáka už pri zostavovaní vlády, no nikdy sa mu nenaskytla lepšia pozícia na to, aby si túto požiadavku vydobyl. V najbližších dňoch sa ukáže, aký silný je ten už legendárny charakter. Na druhú stranu, Andrej Danko týždeň čušal ako voš pod chrastou, jeho poradcovia mu zrejme našepkali že mlčať je niekedy zlato. Po jeho včerajšom vystúpení by sa ho dalo dokonca klasifikovať ako poctivého zástancu Šaríe na Slovensku – vraj treba vinníkov ukameňovať. Áno, toto je druhý najvyšší ústavný činiteľ tohto štátu.

Tragická smrť dvoch mladých ľudí tak otriasla celým Slovenskom, že na úrade vlády vedia čo ich čaká – ak Fico odmieta odstúpiť, musí do toho ísť All-in. Kozmeticky nahradí dve figúrky na úrade vlády, Maďarič prevzal časť politickej zodpovednosti na seba a odstúpil, no dvaja najvyšší Robertovia sú ešte stále na svojich miestach. A tak bolo treba vymyslieť novú stratégiu.

Po včerajšom vyhlásení premiéra o tom, že prezidentov prejav nebol zjavne písaný na Slovensku, posvätil celej „alternatívnej“ scéne tento „fakt“. Fico mení rétoriku, začína sa uberať jediným smerom, ktorý mu ostáva – smer výmyslov, dezinformácii a konšpiračných teórii. Jedna vec je, ak si prečítate článok napríklad na Hlavných správach o tom, ako sa tu chystá majdan a iné podobné bombastické nadpisy. Druhá vec ale je, ak sa týmto smerom a rétorikou pýši sám premiér Slovenska – tým vlastne legitimizuje túto názorovú líniu bež štipky sebareflexie a uvedomenia si možných dôsledkov. Alebo si ich uvedomuje veľmi dobre – vie, že už v iných ako hnedých vodách voličov nenájde. A to Slovensku nemôže prospieť, ale len uškodiť, či už medzinárodne alebo vnútropoliticky.

Vidíte, čo všetko sa môže udiať za jeden jediný týždeň. Jedno porekadlo vraví, že každá vláda si chová svojich extrémistov lebo nikdy nevie kedy ich bude potrebovať. Róbert Fico včera zavelil a berie kotlebových voličov späť. Nemusí sa namáhať, tí už svoj štokholmský syndróm voči nemu prejavili dostatočne tento týždeň. Už len načrieť, však?

Čítajte tiež:

ROZHOVOR S MARIÁNOM GREKSOM: “Keby sme dokázali odbúrať tú nenávisť medzi politikmi a keby sa naozaj realizovalo padni komu padni…”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies