KOMENTÁR Dr. Majida RAFIZADEHA: Iránsky režim volá: “Smrť Amerike”, Iránci volajú: “Smrť Muláhom!”
PODPORIŤ

Protesty vyrástli a rozšírili sa po celom Iráne po veľkých mestách ako Teherán, Kermanshah, Shiraz, Rasht, Qom, Hamedan, Ahvaz, Isfahan, Zahedan, Qazvin, a Sari.

Politická povaha protestov bola jasná od začiatku a režim zažil politické zemetrasenie. Strážcovia režimu boli v uliciach v plnej sile. Napriek použitiu brutálnej sily k potlačeniu týchto mierumilovných demonštrácií (bolo oznámené, že štyria protestujúci boli zabití) viac a viac ľudí zaplavuje ulice v otvorenom vzdore proti režimu.

Rozsah týchto náhlych protestov je bezprecedentný počas štyroch desaťročí vlády Islamskej iránskej republiky.

Avšak tieto demonštrácie sú odlišné od ostatných protestov v Iráne od roku 1979, kedy bol nastolený teokratický režim. V roku 2009, počas ľudového povstania v mene “Zeleného hnutia” ľudia protestovali proti zmanipulovaným voľbám a prezidenstvu antisemitského politika Mahmúda Ahmadínedžáda. Na ulici sa ozývalo volanie, “Kde je môj hlas?”.

Teraz ľudia požadujú nielen obmedzené reformy, ale aj zmenu režimu. Po skoro štyroch desaťročí života pod teokraciou (s islamskými muláhmi, ktorí ovládajú ľud, rozbujnenou korupciou a permanentným rozširovaním propagandy) nálada ľudí dosiahla bod varu. Vláda robí všetko, čo môže, aby rozdúchala plamene nenávisti, a pokúšala sa náladu vzdoru odkloniť heslami “Smrť Amerike” a “Smrť Izraelu”.

Protestujúci, riskujúc svoj život, volali “Smrť Khameneímu” – podľa klerikov to je závažný zločin a podľa režimového práva šaría by mohli byť potrestaní smrťou.

Ľudia tiež volajú “Smrť Rouhánímu”, “Hanba Khameneímu, odstup od moci”, “Smrť diktátorovi”, “Smrť Islamskej republike”. Protestujúci trhajú transparenty iránskych najvyšších lídrov, Khomeiního a Khameneiího.

Toto skandovanie sa ozývalo v celom národe “Zabudnite na Palestínu, zabudnite na Gazu, myslite na nás”, “Smrť Hizboláhu”, “Ľud žije ako žobráci a Khamenei si žije ako boh” a “Nechajte Sýriu na pokoji, namiesto toho myslite na nás “.

Tieto volania nevyvolávajú žiadne pochybnosti o potrebách ľudí a ozajstného hlasu Iránu.

Demonštranti jasne rozlišujú medzi politikou, po ktorej túži iránsky ľud a tou, ktorú vykonáva režim. Všetky politické a ekonomické indikátory vypovedajú, že protesty v Iráne budú narastať.

Trumpova administratíva v Spojených štátoch je na správnej strane, podporujúc iránsky ľud. Ten je hlavnou obeťou iránskeho režimu a jeho islamistickej agendy.

Americký prezident Donald Trump tweetuje:

“Existuje mnoho správ o mierových protestoch iránskych občanov, ktorí majú dosť režimovej korupcie a rozhadzovania národného bohatstva na podporu terorizmu v zahraničí. Iránska vláda by mala rešpektovať ľudské práva svojho ľudu, vrátane práva na slobodu slova. Svet sa pozerá! #IranProtests”

V inom vyhlásení amerického ministerstva zahraničia sa hovorí:

“14. júna 2017 minister Tillerson trefne dosvedčil Kongresu, že on podporuje ” tie elementy vo vnútri Iránu, ktoré smerujú k mierovému odovzdanie vlády. Tieto elementy tam sú, ako vieme, tak určite “. Tajomník dnes opakuje svoju hlbokú podporu iránskemu ľudu.”

Vyjadrime sa jasne. Línia zlomu je zreteľne viditeľná. Ak ste na strane práva, slobody, základných ľudských práv a či rešpektujete humanitu, tak nemôžete zostať ticho.

Keď už nič iné, tak aspoň poskytnite iránskemu ľudu morálnu podporu. Právo a pravda musí zvíťaziť. To je to, čo nám história opakovane ukazuje. Nebuďme na tej strane histórie, ktorá zostáva potichu tvárou v tvár takým zločinom proti ľudskosti, nestojte v rade vedľa diktátorov, teroristov a zločincov, ktorí odvracajú zrak od utláčania a vôle odvážnych, nevinných ľudí.

Dr. Majid Rafizadeh je obchodný stratég a poradca, vedec vzdelaný na Harvarde, politológ, člen rady Harvard International Review a prezident Amerického výboru pre Stredný Východ. Je to autor knihy “Mierová reforma iránskeho islamu.”

Článok vyšiel v anglickom originále na Gatestone Institute pod názvom The Regime Chants “Death to America”, Iranians Chant “Death to Mullahs”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies