KOMENTÁR Dušana DOLIAKA: Čo sa práve odohralo na finančných trhoch
Na finančných trhoch došlo ku krátkemu trojdňovému pohybu. Znamená to niečo dôležité?

V čase, keď píšem tieto riadky sa situácia upokojila. Po poklese z pondelka a utorka sa situácia obrátila a dnes v noci ázijské trhy rástli. Toto je asi výborný moment, kedy sa môžeme pozrieť, čo sa stalo a ak sa dá, nájsť v tom nejaké ponaučenie.

Veľmi nízke úroky (dokonca až záporné), ktoré sú diktované centrálnymi bankami sú sprevádzané nezvyčajnou operáciou, ktorá sa nazýva kvanitatívne uvoľňovanie. Záporný úrok znamená to, že ak si požičiate peniaze, nemusíte ich všetky vracať a ani za ne nemusíte platiť úroky. Takáto situácia zároveň znamená, že je jedno, koľko máte pôžičiek. Pri nulových úrokoch ich vlastne nemusíte splácať až do momentu, kým úroky nezačnú rásť.

Aby sme sa mohli pohnúť ďalej, musíme pripomenúť, že táto situácia je totožná s tým, ako keby ste boli u lekára so zápalom hrdla a lekár vám nasadil chemoterapiu. Chemoterapiu. Čítate dobre. Centrálne banky používajú sadu nástrojov, ktorá sa na normálne liečenie normálneho zápalu hrdla nepoužíva. Už z týchto použitých nástrojov je každému súdnemu človeku jasné, že niečo sa deje. Chemoterapia, práve tak ako záporné úroky a kvantitatívne uvoľňovanie, má veľa nežiadúcich účinkov. Nežiadúce účinky kvanitatívneho uvoľňovania sú bubliny — príliš vysoké ceny aktív: akcií, dlhopisov, nehnuteľností.

Čo spôsobilo pohyby?

Takže v týchto časoch extrémne nízkych úrokov sa stalo niečo mimoriadne, čo vyvolalo skokovú odozvu na trhoch: prudko narástla volatilita a prudko sa zvýšili úroky na štátnych dlhopisoch. Žiaľ, tieto javy sa uskutočnili skoro súčasne a odozvu sme videli.

Dvojročné americké štátne dlhopisy mávali v deväťdesiatych rokoch úrok okolo 5% a bola to Greenspanova politika nízkych úrokov, ktorá ich priviedla po prasknutí dotcom bubliny k úrovni 1,4%. Už táto sadzba bola veľmi často kritizovaná ako neoprávnená. Avšak Bernanke v snahe zachrániť svetové trhy metódou, ktorú už dlhšie testovali Japonci — zápornými úrokmi a prípadne kvantitatívnym uvoľňovaním. Od roku 2013 sa FED snaží postupne znižovať príval peňazí na trhy a prestali s kvantitatívnym uvoľňovaním a začali dvíhať úroky. Na dvojročných US dlhopisoch sa to prejavilo tak, že ich úroky vzrástli od septembra 2017 do 19. januára 2018 z 1,3 na 2,06%. Sadzba úrokov centrálnej banky má rozhodujúci vplyv na úroky dlhopisov a ovplyvňuje v konečnom dôsledku výšku úrokov na hypotékach. Pre milióny američanov to znamená, že ich mesačné výdavky vzrastú povedzme o 30 až 200 dolárov v závislosti od ich zadĺženia. Samozrejme investori o tom vedia a okamžite znížia odhady ziskov firiem, ktoré sa orientujú na masový trh.

Volatilita je číslo, ktoré charakterizuje výkyvy cien akcií. Pozrime sa, čo sa odohralo za posledných 5 dní. Trh sa zrazu zobudil z nudy a volatilita vzrástla. Na zobrazenie volatility indexu S&P 500 sa používa index VIX. Dnes vieme, že americká vláda (Plunge Protection Team) a americká centrálna banka FED ovplyvňovali trhy tým, že shortovali index VIX. Index VIX, resp. volatilita, totiž hrajú kľúčovú úlohu pri výpočte úrokov pre nákupy bánk a hedgových fondov na akciovom trhu. Volatilita je premennou pri výpočte VAR (Value at Risk), pretože tieto inštitúcie môžu nakupovať viac pri nízkom riziku a musia sa zbavovať rizikových aktív pri raste volatility. Otázka číslo jeden znie, prečo VIX vzrástol v týchto dňoch, ale to je na samostatný článok.

To čo sme práve videli na trhoch má akurát jediný znepokojivý rozmer. Ak by sa niečo také udialo pred pár mesiacmi, akcie by sa vrátili do 24 hodín na predchádzajúce hodnoty. Dnes sa nič také neudialo a to signalizuje, že trpezlivosť sa postupne stráca. A tak aj keď sú oficiálne čísla stále pozitívne, sentiment sa trochu zhoršuje, alebo keď sa vrátim k príklade s chemoterapiou, posledná dávka chemo reaguje oveľa horšia ako tie predchádzajúce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies