Komentár Eduarda HEGERA (OĽaNO): Vláda nevenuje pozornosť podnikateľskému prostrediu. Žiadame dôkladnú reformu
PODPORIŤ

Tento týždeň zverejnená Správa o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike za rok 2017 je ďalším dôkazom toho, že vláda nevenuje primeranú pozornosť dôslednému zlepšovaniu podnikateľského prostredia a skutočným reformám.

Aj keď 97 % firiem na Slovensku tvoria mikropodniky do desať zamestnancov, vláda sa pri podpore podnikania venuje najmä veľkým firmám, ktorých je len vyše 600. Len veľmi váhavo sa však pritom púšťa do riešenia najboľavejších problémov ako je zlá vymožiteľnosť práva, neuhrádzanie faktúr za tovary a služby, obrovská byrokracia či korupcia vo verejnom sektore.

Práve tieto vážne prekážky v slobodnom podnikaní najviac dopadajú na hlavu malých podnikateľov, ktorí za sebou nemajú armádu právnikov, účtovníkov a poradcov, ktorých si môžu veľké firmy dovoliť. Vyplýva to z viacerých prieskumov medzi podnikateľmi z posledných mesiacov.

Slovensko sa v rebríčkoch konkurencieschopnosti umiestňuje už roky na posledných miestach v EÚ a výrazne zaostáva za svojimi susedmi okrem Maďarska a Ukrajiny. Podnikatelia cítia bariéry podnikania zhoršením konkurencieschopnosti, spomalením rastu a investícií, ako aj budovania technologickej vyspelosti. Po nástupe ekonomickej krízy sa to môže prejaviť krachmi podnikov, masívnym prepúšťaním a vysokou nezamestnanosťou.

Opatrenia na podporu podnikania sú skôr kozmetické, upravujú rámcové podmienky, ale neriešia podstatu a skutočné problémy podnikateľov. Žiadame vládu, aby predstavila program dôkladných reforiem ekonomiky vrátane zjednodušenia podnikania pre malé firmy, daňovo-odvodovej reformy, reálneho boja proti klientelizmu vo verejnom obstarávaní a dotačných schémach, ako aj stability a predvídateľnosti zákonov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies