KOMENTÁR Eduarda HEGERA: Richterov nápad je adeptom na byrokratický nezmysel roka
Vláda bude plánovanou zmenou zákona o nelegálnej práci šikanovať jednoosobové eseročky. Ministerstvo práce chce pridať malým a stredným podnikateľom zbytočnú záťaž. Namiesto zjednodušovania života ľuďom ide úplne opačným smerom.

Podnikatelia sa u nás dlhodobo sťažujú na nadmernú administratívnu záťaž a byrokraciu. Kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku klesá, o zásadných riešeniach sa viac rozpráva ako koná. V rebríčku Indexu kvality podnikateľského prostredia Doing business sme sa prepadli z 29. miesta v roku 2016 na 39. miesto tento rok. Byrokraticky index, ktorý sa aktualizuje každý rok, hovorí, že podnikatelia strávia byrokraciou 164 hodín ročne. To je takmer jeden pracovný mesiac, ktorý sa musia venovať byrokracii na úkor času, ktorý mohli venovať svojim klientom.

Kategória malých a stredných podnikov sú kostrou každej ekonomiky. U nás malé a stredné podniky tvoria 99,9% subjektov na trhu, pričom ročne generujú 52,7% HDP. Na Slovensku je nevyhnutné, aby sa regulácia v tomto sektore výrazne znižovala. Zdravé podnikateľské prostredie je totiž základom silnej ekonomiky.

Teraz však prichádza na scénu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré ide do podnikateľského prostredia silno zasiahnuť, ale vôbec nie pozitívne. Chystá sa zmeniť zákon o nelegálnej práci tak, že zamestnávateľom bude aj ten, kto nikoho nezamestnáva. Ide zvlášť o ľudí, ktorý podnikajú na svoju eseróčku (s.r.o.). To, čo  na nich uplietlo ministerstvo práce je v praxi viac ako absurdné. Majitelia eseróčky budú musieť spĺňať všetky pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. To, či ich dodržiavajú bude kontrolovať inšpekcia.

Týmto sa ministerstvo pána Richtera znovu blyslo. V nedávnej minulosti sme tu už mali skvost z jeho dielne. Išlo o povinnosť uvalenú na podnikateľov, ktorí mali dôkladne preveriť svojich dodávateľov, či náhodou nezamestnávajú nelegálne svojich zamestnancov. Takto absurdne sa bojovalo v minulosti proti nelegálnej práci a dnes sa znovu energia aparátu veľkosti ministerstva míňa na nezmyselné veci.

Pán Richter sa síce teší z nízkej nezamestnanosti, no situáciu na pracovnom trhu nezvláda. Veď posúďte sami. Na západe krajiny máme 56 tis. voľných pracovných miest, ktoré nevieme obsadiť, v strede a na východe Slovenska je 96 tis. nezamestnaných dlhšie ako jeden rok a minulý rok každé 4. miesto obsadili cudzinci. Toto sú skutočné problémy, ktoré by mal minister Richter riešiť. A nápady o tom ako zavádzať nové regulácie do už aj tak reguláciami nabitého podnikateľského prostredia, by mal konzultovať prinajmenšom s ministrom hospodárstva. Práve jeho úlohou je znižovať byrokratickú záťaž.

My si myslíme, že podnikateľské prostredie musíme zjednodušiť. A musíme začať od tých najmenších, začínajúcich a tých, ktorí by radi začali, ak by to bolo jednoduchšie. Preto máme v našom programe napríklad riešenie pre začínajúcich alebo malých podnikateľov, princíp jeden dokument – jedna platba – žiadna ďalšia byrokracia. Zaplatí jednu paušálnu sumu ročne a byrokracia už pre neho nebude nočnou morou. Touto jednou platbou pre neho budú všetky povinnosti pre daný rok vybavené.

Viac o našich riešeniach v oblasti podnikateľského prostredia nájdete tu:   http://www.obycajniludia.sk/program/podnikatelske-prostredie/

***Autor je poslancom NR SR za hnutie Obyčajných ľudí. Komentár pôvodne vyšiel ako blog na SME.sk s názvom “Richterov nápad je adeptom na byrokratický nezmysel roka”.***

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies