KOMENTÁR Jána BARÁNKA: Pred týždňom som podporil protesty na námestiach. Dnes to však urobiť nemôžem
Pred týždňom som podporil protesty na námestiach, ktoré sa ukázali, chvalabohu, ako najväčšie od r. 1989. Ukázali sa aj ako zmysluplné a úspešné. Za to naozaj patrí organizátorom vďaka. Dnes to však urobiť nemôžem. Neviem, čo sa stalo, ale organizátori, zrejme pod vplyvom „nekonečného zrkadla“ (keď dáte oproti sebe dve kolmo stojace zrkadlá, uvidíte „nekonečno“) prišli s ďalšou požiadavkou – predčasné voľby. Dovolím si prejaviť v tomto prípade zásadný nesúhlas.

Takáto požiadavka eliminuje parlamentnú demokraciu a nastoľuje anarchiu. Poviem prečo:

1. Predstavme si, že by organizátori svoju požiadavku presadili. Je po predčasných voľbách a ich výsledok by bol taký, že by vznikla taká istá koalícia, ako je dnes. Toto sa v teoretickej rovine nedá vylúčiť. Opäť pôjdu do ulíc s požiadavkou na ďalšie predčasné voľby? Keby sa tento prípad zopakoval, koľko predčasných volieb by bolo potrebných, aby sa im vyhovelo? Z toho pramení ďalší nezmysel…

2. V takomto prípade by organizátori mali dať verejnosti na vedomie, aký má byť výsledok predčasných volieb, aby boli spokojní a prestali organizovať demonštrácie za ďalšie predčasné voľby.

3. Potom by ale nastúpili iní demonštranti, ktorí zasa chcú iný výsledok predčasných volieb. Atď., atď., donekonečna… Toto teda nie sú systémové požiadavky z hľadiska organizácie obsahu demonštrácií. Tie sú totiž len a len také, ktorých riešenia sú v rámci ústavy, sú síce jednoznačné, ale(!) – bez hrozby zacyklenia sa. To, čo navrhujú organizátori, ako som ukázal vyššie, smeruje jednoznačne k tomu, že takýto systém sa zacyklí a následne a zákonite – skolabuje. 

4. Ako vidíme, toto potom už nie je parlamentná demokracia, ale číra anarchia.

5. Naša ústava jasne hovorí, ako a za akých podmienok môžu byť v tejto krajine predčasné voľby.

6. Zaregistroval som analógie s r. 1989. Vraj aj vtedy sme mali požiadavku na voľby. Áno, ale je tu jeden systémový rozdiel. Vtedy sme mali požiadavku na SLOBODNÉ voľby. Tie dnes máme.

Vláda oligarchie na Slovensku neskončí ani výmenou osôb, ani výmenou vlád. Toto pochopenie reality je podstatné na to, aby sme si uvedomili nie len naliehavosť problému, ale aj jeho riešenia. Oligarchovia tu boli v pozadí každej(sic!) vlády, takže nepodliehajme mylným predstavám o zlých a dobrých politikoch.

Opakujem to už dve desaťročia. Poradil som nasledujúcu požiadavku aj organizátorom protestov „Gorila“ – je bezpodmienečne nutné zmeniť na Slovensku volebný systém, keďže máme len jeden volebný obvod – celú krajinu.

Na prvý pohľad je táto požiadavka nezrozumiteľná. Už som ju x krát vysvetlil a v najbližšom čase to urobím znovu. Zatiaľ iba skratkovito a nepresne – takýto systém má sám v sebe potenciál generovať partokraciu a korupciu a len a len nahráva oligarchii. Čo sa aj deje. Samozrejme – jeho zmena nie je zárukou odstránenia korupcie (korupcia je aj v krajinách, kde je iný volebný systém), ale je nevyhnutnou podmienkou na to, aby sme korupciu obmedzili.

Choďte demonštrovať, ale oslavujte. Máte čo. Dve vaše požiadavky sa naplnili. Požiadavka na predčasné voľby je už anarchia a politizácia vašich protestov.

Na záver ešte doplním, je jedno ústavné riešenie – referendum. Pokiaľ sa však nemýlim, toto už niektoré opozičné strany ale odmietli.

 

Čítajte tiež: 

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Slovenské národné záujmy sú len prázdne slová pre domáce slaboduché publikum

http://www.eurorespekt.sk/justicna-mafia-spor-meciara-s-kovacom-pre-lexu-sa-nam-po-15-rokoch-vracia-ako-spor-fica-s-kiskom-pre-pellegriniho-i-cast/

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Keď prezidenta zradila svojou neschopnosťou opozícia

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies