KOMENTÁR Jána BARÁNKA: Veľmi ma znepokojuje tá vražda mladého Filipínca, ale migrantov a kríž do toho neťahajme
Veľmi ma znepokojuje tá vražda mladého Filipínca. Veľmi. Chcel sa zastať ženy a narazil na brachiálne hovädo z neolitu. Skrátka, nechutná vražda, spáchaná hormonálnym, vymletým idiotom.

Nechcem a nejdem hľadať žiadne poľahčujúce okolností. Pre budúcnosť aj dúfam, že sa žiadne nenájdu a toto hovädo snáď dostane vyšší trest, ako štandardný daňový podvodník, alebo zlodej. Lebo peniaze sú síce potrebné, ale vražda je vražda. To po prvé.

Po druhé. Tiež ma rozčuľuje, že sa zrazu objavia komentáre, ktoré dôsledne poukazujú na fakt, že vrah mal na krku kríž. A teda… Nasleduje priehršť argumentov. Účelových. Tak teda, čo sa tých krížov týka – nosia ich na krokoch rôzni gauneri.

Pamätáte si snáď 90te roky, kedy každému z mafiánov visel v aute na spätnom zrkadle kríž. A ani náhodou sme si nemysleli, že práve idú zo svätej spovede. Totiž – kríž na krku takýchto gaunerov má presne ten istý význam ako to, keď si ja zajtra dám na seba burku a vyjdem na ulicu. Teda nulový, až kontroverzný.

Kontroverzný preto, lebo títo ľudia sa svojim spôsobom života a svojimi skutkami sami exkomunikovali z cirkvi. Ak sa teda bavíme o katolíckej cirkvi. Ako príklad môžem uviesť vyhlásenie pápeža Františka z r. 2014: “Tí, čo v živote kráčajú po ceste zla, ako napríklad mafiáni, nie sú spojení s Bohom. Sú exkomunikovaní…”

Samozrejme, netýka sa to iba mafiánov, preto František použil slovo „napríklad“. Mimochodom, osobne som dúfal, že toto vyhlásenie nájde odozvu aj na Slovensku. Som totiž presvedčený, že sa vzťahuje aj na skorumpovaných politikov. Ktorých mame neúrekom. Ale, žiaľ, stále je ticho. A ako som sa nie raz presvedčil, iba môj hlas do neba nedôjde.

Takisto nemôže byť táto vražda vizitkou postoja Slovákom k imigrantom, ani nemôže generalizovať názor, že sme spolok obmedzencov s krížmi na krku. Lebo potom zgeneralizujme aj fakt, že niektorí z nás, s tými krížmi, stavajú v Afrike nemocnice, alebo sa starajú o malomocných , chorých na AIDS a pod. Ale toto už nie je také populárne a hlavne, niektorí z liberálov to veľkoryso ignorujú. Lebo – stavba nemocnice nie je udalosť. Ani starostlivosť o dieťa choré na AIDS. Stavba a starostlivosť sú procesy. Vražda je udalosť.

Každý zločin nejako spojený s krížom ma aj svoj pikantný rozmer. Lenže jeho pikantnosť je v tomto prípade spôsobená aj neznalosťou. Toto sú totiž naozaj ľudia, ktorí sú de facto, aj de iure, exkomunikovaní, takže si na krk môžu zavesiť aj vianočný Betlehem, stále sú to gauneri, ktorí s kresťanstvom majú toľko spoločné, ako krava s mäsiarom. Naopak, ako kresťana ma mimoriadne poburuje, že takíto gauneri ten kríž nosia.

Takisto mam výhrady voči tomu, aby sme na základe tejto vraždy posudzovali náš vzťah k cudzincom. Osobne som totiž presvedčený, že v tomto prípade ide o vyplešteného gaunera, ktorému mozog zatemnili anaboliká alebo drogy, alebo ich kombinácia a bolo mu úplne jedno, či by kopal do Filipínca, Američana, alebo Slováka.

Je to taký istý zločin, ako keď mladý „osadník“ zavraždil svojho času starenku kvôli 20€. Možno aj ona mala na krku kríž – ale tuto to má úplne iné konotácie.

Nie, nehrajme sa tu na osvietených a pokrokových, kárajúcich s prstom vždy a vždy tú istú stranu bez metra rovnakého pre všetkých. Na konci je totiž spravodlivosť. A tej je jedno, či je vrah biely, čierny, alebo žltý. Je jej jedno aj to, či je obeť biela, čierna, alebo žltá. Lebo presne tu, priatelia, sme si pred Bohom rovní.

Páchateľ je páchateľ a obeť je obeť. Je úplne jedno, či má páchateľ na krku kríž, alebo dúhový šál. V každom prípade je to hovädo. Aj tento konkrétny. Neprajem mu nič iné, len nekonečné peklo a ako bonus šmykľavé mydlá na podlahe. A je mi ľúto rodiny obete.

Môj hlas nedôjde ani na Filipíny. V každom prípade tam však smeruje moja úprimná sústrasť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies