KOMENTÁR Jána BARÁNKA: Vykašlite sa na Sorosa, vykašlite sa na Kisku, vykašlite sa na Fica. Choďte tam za seba a vaše rodiny!
Milí priatelia.

O pár mesiacov tu bude 29 rokov, kedy som vyšiel na námestie spolu s ďalšími tisíckami ľudí v nádeji, že zvrhneme zvrátený zločinecký režim, ktorý si myslel, že tu bude naveky. Boli to časy eufórie a naivity.

Naivity do tej miery, že moja generácia Vám nechala Slovensko v stave, kedy vy a moje deti dnes opäť vychádzate do ulíc. Už som sa za to ospravedlnil, robím to ešte raz.

Viacerí z vás viete, že som zo svojej podstaty konzervatívny. Niektorí z vás tvrdia, že dokonca ultra-konzervatívec. Možno majú pravdu.

Áno, som do tej miery konzervatívny, že som proti tomu, aby sa politika robila na ulici. Som presvedčený, že sa má robiť v slobodných voľbách a v parlamente. Preto som pred r. 1989 chodil na pravidelné výsluchy na vtedajšiu bezpečnosť, preto som bol v r. 1989 v uliciach, preto som na SVŠT (dnes STÚ) zakladal VPN, preto som pomáhal v decembri 89 zakladať KDH. Aby sa do ulíc nemuselo chodiť. Stále som proti tomu.

Ale, všetko má svoje „ale“.

Viacerí z vás vedia, že som aj aktívny kresťan. Nehovorím to, aby som teatrálne prezentoval niečo, v čom som aj tak nedôsledný a neporiadny.

Hovorím to preto, lebo som presvedčený, že morálka je nad zákonom. Hovorím to roky a musím byť sám so sebou kompatibilný aj teraz. Pri takýchto príležitostiach sa odvolávam aj na tzv. Radbruchovu formulu, ktorá okrem iného hovorí, že „ak rozpor medzi zákonom a spravodlivosťou dosiahne neznesiteľnej miery, zákon musí ako „nenáležité právo” spravodlivosti ustúpiť.” (Kvôli zrozumiteľnosti som citát mierne upravil bez toho, aby som menil jeho význam a zmysel.) Preto som presvedčený, že presvedčenie výnimočnej nespravodlivosti dáva oprávnenie na výnimočné konanie.

Je vašim neodcudziteľným právom, aby ste v prípade nespokojnosti, keď už neviete inak, vyšli do ulíc a prejavili svoj názor.

Ale chcem vás o niečo poprosiť – nenechajte sa vyprovokovať, nenechajte sa zneužiť. Protesty sú ako „čierna diera“ a svojou gravitáciou nepriťahujú iba tých, čo chcú zmenu. Priťahujú aj parazitov, provokatérov a násilníkov. Či už organizovaných, alebo spontánnych.

Vykašlite sa na Sorosa, vykašlite sa na Kisku, vykašlite sa na Fica. Choďte tam za seba.

Kiska, ani Fico, nebudú žiť váš život. Ten si budete žiť vy. Bez nich. S vašimi rodinami a najbližšími. Ak tam idete choďte tam za seba a za nich. Ja som nešiel v r. 1989 do ulíc za Havla, ani za Dubčeka, ani za Čalfu. Išiel som za seba a za rodinu, ktorú mám dnes. Choďte tam s čistou hlavou a srdcom. A najmä – ak by na to prišlo, musím to zopakovať – nenechajte sa vyprovokovať.

Čítajte tiež:

Súdruh poslanec Blaha odstúpte z postu predsedu výboru NR SR pre európske záležitosti! Ste škodná!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies