KOMENTÁR Jana WÓJCIKA: Prečo by komisár EÚ pre migráciu mal odstúpiť
Európsky komisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo, Dimitris Avramopoulos, by mal odstúpiť. Nedávno tvrdil, že neexistuje žiadny spôsob, ako chrániť hranice Európy, čo je jeho náplň práce a otvorene sa priznal k bezmocnosti tvárou v tvár masívnemu prílivu imigrantov.

Povedal, že ani “vztýčené ploty” ani “tvrdá rétorika” nedokážu obmedziť migráciu, napriek tomu mal tú drzosť obviniť prezidenta Európskej rady Donalda Tuska (jedného z mála európskych byrokratov, ktorý sa postavil proti mechanizmu kvót) z nedostatku európskej solidarity.

Tusk bol za uzatvorením balkánskej cesty migrantov do Macedónska, cieľom, ktorý sa Avramopoulos pokúšal torpédovať. Nakoniec sa vďaka tejto politike znížilo prisťahovalectvo do Grécka. Nie je to prekvapujúce, pretože táto otvorená cesta bola “hlavným ťahúňom” migrácie. Ďalším takým faktorom podporujúcim migráciu bola mantra nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o absorbovaní utečencov – “Wir schaffen das” ( “Zvládneme to.”)

Tiež tomu prispeli pestro vítajúce reklamy sponzorované nemeckým Spolkovým úradom pre migráciu a utečencov (BAMF) s prekladmi do kurdského, arabského, tureckého jazyka a ďalších.

Kampaň Nemecka, ktorá ho opísala ako raj pre migrantov, bola v posledných troch rokoch tak úspešná, že BAMF je teraz v nepohodlnej pozícii, že musí rozptýliť svoj vlastný mýtus.

Mýtus, ktorý Avramopoulos nielenže odmieta rozptýliť, ale na ňom aj naďalej trvá, je, že európske spoločnosti neuznávajú kultúrnu rozmanitosť všeobecne a najmä imigrantov samotných. Dokonca aj oponenti systému povinných kvót, ako je Poľsko a Česká republika, majú vo svojich krajinách živé spoločenstvo prisťahovalcov z Vietnamu a Ukrajiny, ktorá sa nesťažujú na predsudky domácich. Tiež nepočujeme obavy o schopnosti absorbovať čínskych, hinduistických a juhoamerických imigrantov. Je to len sťahovanie z väčšinovo moslimských krajín, o ktorom 55% Európanov hovorí, že by ho chceli zakázať.

Namiesto toho, aby uznával dôvody tohto pocitu ohrozenia medzi Európanmi, Avramopoulos z toho obviňuje “nedávnu diskusiu o migrácii”, ktorú prisudzuje “rastúcemu nacionalizmu, populizmu a xenofóbii”. Tento diskurz, tvrdí, “obmedzil našu príležitosť na zavedenie inteligentných a perspektívnych migračných politík na národnej i európskej úrovni.” Jeho riešenie je pre Európanov “byť lepší, múdrejší a iniciatívnejší pri riadení migrácie”. Jeho záver je, že Európania nebudú schopní tento cieľ dosiahnuť, “ak nepríjmeme zmenu v postoji a zmenu v našom rozprávaní.”

Tvrdí, že je to “morálne, hospodársky a spoločenský imperatív pre náš starnúci kontinent”, aby zabezpečil, že viac ako 700 000 žiadateľov o azyl, ktorým EÚ v minulom roku poskytla ochranu, tu nájde nielen “bezpečnosť”, ale aj “domov. “

Čo však Avramopoulos nezohľadňuje, je, že Európa, rovnako ako zvyšok sveta, je na prahu technologickej revolúcie, ktorá zanechá nekvalifikované osoby so zlými vyhliadkami na zamestnanie. Nevšimol si, že Čína otvorila svoju prvú bezobslužnú továreň alebo že dopravní giganti sa chystajú nasadiť samoriadiace autá a kamióny? Nie je si vedomý obrovských posunov v ekonomikách rozvinutých krajín v priebehu desaťročí vo všetkých sférach, od priemyslu a poľnohospodárstva po služby, čo činí nekvalifikovanú prácu opakom riešenia “starnúceho kontinentu”?

Hospodárska záťaž, ktorú si migranti sebou priniesli, je zrejmá napríklad vo Švédsku, ktoré zvýšilo vek odchodu do dôchodku na pokrytie nákladov na sociálne zabezpečenie migrantov. Do toho nezapočítavame obrovské množstvo vládnych prostriedkov vynaložených v roku 2016 na bývanie a začleňovanie do spoločnosti.

To neznamená, že mobilita obyvateľstva nie je charakteristická pre 21. storočie. Avšak jej negatívne dopady môžu a musia byť minimalizované obmedzením migrácie. Nemali by byť vylúčené žiadne možnosti, vrátane vrátenia lodí migrantov. Musí sa uskutočniť skutočne úprimná diskusia (nie tá, v ktorej je Avramopoulos zapojený) o tom, aké opatrenia sú uskutočniteľné, aké riziká sa oplatí podstúpiť a aké migračné pohyby sú vítané. Európa musí nahradiť zdivočený multikulturalizmus zmysluplnými akciami. Avramopoulos je pre túto úloha absolútne nevhodnou osobou.

Jan Wojcik, je  novinár, jeho príspevky sú pravidelne publikované v jedných z najväčších spravodajských novín v Poľsku, wp.pl, a je šéfredaktorom euroislam.pl. Komentár pôvodne vyšiel na Gatestone Institute v anglickom originále Why the EU’s Migration Commissioner Should Resign

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies