KOMENTÁR Janky CIGÁNIKOVEJ (SaS): Trestné oznámenie k eZdraviu má cez 1000 strán, menuje týchto konkrétnych ľudí
S eZdravím to vyzerá všelijako, len dobre nie. A to aj napriek optimistickým tlačovkám šéfa Národného centra zdravotníckych informácií.

 

Malo vedieť, ale nevie

Slovenská republika a EÚ minuli na slovenské eZdravie stovky miliónov eur. Tento projekt sa spúšťal ešte v roku 2009. V akej podobe je po 9tich rokoch implementácie a XY investovaných miliónoch, viete najlepšie sami. Spomeňte si, koľkokrát ste sa objednali k lekárovi na termín, odchádzali ste k špecialistovi bez výmenného lístka a do lekárne bez papierového receptu. Koľkokrát vám dali elektronicky podpísať účet za Vaše vyšetrenie s jasne špecifikovanou cenou a obsahom? Keď vám urobí vyšetrenie špecialista, výsledky vám automaticky uloží do elektronickej zdravotnej karty a vy nemusíte nosiť vytlačenú verziu na založenie do papierovej karty? A čo výsledky vyšetrení a laboratórnych testov? Sú dostupné pre všetkých lekárov na vašej zabezpečenej elektronickej karte, alebo si musíte nosiť výsledky so sebou pod pazuchou? Toto všetko malo dnes eZdravie vedieť.

Dnes však nanajvýš čakáte dlhšie a lekári sú bez akejkoľvek motivácie a školení rukojemníkmi úradníckych reálnych, či hroziacich sankcií. Na nálade im to veľmi nepridáva a jediné, čo im eZdravie zatiaľ dalo je, že sa naučili rýchlo zatvárať pop-up okienka s chybovými hláseniami.

Množstvo chýb po rokoch upozorňovania

Číselníky označujú diagnózy, lieky, výsledky testov,… číslami. Sú akýmsi jednotným jazykom pre komunikáciu, aby sa nestalo, že jedno laboratórium zapíše napr. výsledky krvných testov inou skratkou ako iné laboratórium. My ani v roku 2018 nemáme dokončené a doplnené najdôležitejšie číselníky: lieky, laboratórne testy, očkovacie látky a očkovací kalendár, interakcie, … Predstavte si, že v roku 2018 ešte stále neexistuje celoslovenský číselník laboratórnych testov, za ktorý má zodpovedať Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Stále nie je vyriešený pacientsky sumár – zhrnutie najdôležitejších údajov a diagnóz o pacientoch. Nefunguje modul eLab, dokonca ani len výsledky sa nedajú prezerať, nezapisujú sa očkovania, alergie, vážne diagnózy atď. ERecept sa zahodil a namiesto neho prebral štát na poslednú chvíľu riešenie od Dôvery, čím prinútil ostatné dve poisťovne riešiť tento problém na vlastné náklady. Na vlastné náklady poisťovne znamená z prostriedkov verejného poistenia = z vašich odvodov, ktoré mohli byť použité inak. Zvýšili sa tiež náklady aj samotným lekárom.  A aby toho nebolo málo, teraz chce takýmto krkolomným spôsobom riešiť štát aj laboratórne žiadanky.

Nie sú to novinky, na tieto problémy intenzívne upozorňujú dodávatelia ambulantných softwearov už 5 rokov. Minulý rok dokonca poslali list ministrovi Druckerovi. Odpoveď podľa mojich informácií neprišla. Navyše, stále nie je vyriešená motivácia lekárov, ktorí sú v tomto projekte najdôležitejší. Prečo by mali chcieť pracovať so systémom, ktorý im značne komplikuje život? Poviete, že nechcú byť pod kontrolou. Jasné, že nechcú, vy by ste chceli byť? Ale možno by ich odpor znížil postupný nábeh eZdravia, finančná motivácia od poisťovní za jeho používanie, menej technických problémov a podpora pri ich riešení a vyškolenie, alebo aspoň návod k používaniu nového systému pribalený k zmluve a čítačke karty zdravotníckeho pracovníka. Hovoríme tu napríklad aj o všeobecných lekároch, ktorých máme zúfalo málo a dve tretiny z nich sú v dôchodkovom veku. Čo myslíte, že spravia, keď im bude vláda takto komplikovať život? A kto sa potom bude starať o nás, o našich blízkych? No ešteže sme nevyčerpali všetky personálne zdroje z Ukrajiny.

Súhlasí aj najvyšší kontrolný úrad

Je nemysliteľné, aby po tak dlhom čase a minutých miliónoch vyzeralo eZdravie tak, ako dnes. Množstvo zmlúv, príloh, dodatkov ani nie je zverejnených. Máme podozrenie, že základná zmluva, na základe ktorej boli čerpané zdroje EÚ, je neplatná, čo môže znamenať, že budeme musieť peniaze vracať. Najvyšší kontrolný úrad SR potvrdzuje naše podozrenie o neplatnosti zmluvy  svojím kontrolným zistením, ktoré sa týka nedostatkov Zmluvy a jej dodatkov vo svojej správe z marca 2016. NKÚ konštatuje množstvo závažných pochybení Ministerstva zdravotníctva počas funkcie troch ministrov – Rašiho, Uhliarika a Zvolenskej.

 

Podávame trestné oznámenie

Na začiatku celého procesu si štát nechal urobiť tri štúdie uskutočniteľnosti, ktoré stáli vyše tri milióny eur. Tieto štúdie mali predísť zbytočným chybám v následnom iste komplikovanom procese. Ale nepredišli a teda je na mieste otázka, či vykonané a štátom prevzaté dielo bolo v súlade s týmito štúdiami. Nevieme to zistiť, lebo príloha č. II Zmluvy o dielo, kde je špecifikácia predmetu, nie je zverejnená. Nevieme teda porovnať súčasný stav s objednávkou a objednávku so zadaním. Takto by hospodárili politici a úradníci aj s vlastnými peniazmi?

Kapitola XI trestného oznámeniaKapitola XI trestného oznámenia (Janka Cigániková)Kapitola XI trestného oznámeniaKapitola XI trestného oznámenia (Janka Cigániková)

Títo ľudia si už zvykli, že im všetko prejde. Ale doba sa mení. Trestné oznámenie, ktoré sme podali, má aj s dôkazmi a prílohami cez 1000 strán a obsahuje celú kapitolu so zoznamom konkrétnych osôb, ktoré podľa nás pochybili. Zverejňujeme ho TU, aby sa v tom mohla vŕtať aj verejnosť. Takto podrobne vypracované trestné oznámenie, pod kontrolou verejnosti, nebude také ľahké zhodiť zo stola. Dali sme si záležať.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU , na Instagrame TU  a na YouTube  TU.

(Komentár pôvodne vyšiel na blogoch sme.sk pod názvom “Trestné oznámenie k eZdraviu má cez 1000 strán, menuje týchto konkrétnych ľudí”. Uverejňujeme ho s láskavým súhlasom autorky)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies