KOMENTÁR Júlie MIKOLÁŠIKOVEJ: Mafiánskeho bossa Kýbla nahradili Albánci. Jeho majetok predal exekútor
Róbert Lališ alias Kýbel sedí od októbra 2015 za mrežami a čaká ako o ňom definitívne rozhodne súd. Jeho kumpáni sú už väčšinou odsúdení. Gang sýkorovcov je rozbitý. Uvoľnené miesto sa snažia získať iní.

Senát špecializovaného trestného súdu Róberta Lališa odsúdil za založenie zločineckej skupiny, vraždy a ďalšie trestné činy zatiaľ neprávoplatne na doživotie. V rozsudku uviedli, že skupina sýkorovcov prestal fungovať v septembri 2012, keď z vraždy Romana Deáka z októbra 1999 obvinili Ivana Cuppera alias Vincka, Martina Kováča prezývaného Rybička, Jurija Fejera, ktorého volalo Malý Rus a posadili ich do väzby.

Aj po tejto udalosti však Lališa, ktorý ušiel na prelome rokov 2011 a 2012 v skrýšach navštevovali jeho ďalší blízki muži. Nosili mu odkazy z Bratislavy, peniaze z firmy a tiež robili spojku medzi ním a Martinom Biharim, ktorý sa tiež skrýval.

Keď Lališa alias Kýbla, ktorého volali aj Malý a pre jeho krutosť aj Gestapák v októbri 2015 dolapili v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, u niektorých ľudí určite nastali obavy. Veľa vie aj o vysokopostavených ľuďoch aj z bezpečnostného prostredia.

Celé roky sa mu totiž dostávalo krytia z najvyšších miest a bolo úplne bežné, že dostával informácie z polície o tom aká razia sa chystá, koho odpočúvajú, koho sledujú.

Pre radových policajtov, ktorí na prípade pracovali, tak nebolo jednoduché ho dolapiť. Všetko naznačuje tomu, že policajní šéfovia vôbec nemali o Kýbla záujem. Napokon sa ho podarilo zatknúť iba vďaka náhode.

V prípade, že by sa Kýbel rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní na odhaľovaní a dokazovaní trestnej činnosti, boli by mnohí vplyvní ľudia v ohrození. Po tom ako ho nemecké justičné orgány vydali na Slovensko, však stratil okuliare, dobre nevidel a nemal ako študovať spis. Pojednávanie tak odročili.

Následne vymenil obhajcu Ondreja Mularčíka za Mareka Paru. V kauze zastupoval aj Mareka Trajtera. Práve Trajter si mal podľa obžaloby objednať vraždu  Deáka. Trestné stíhanie však z dôvodu premlčania voči nemu zastavili. Para obhajuje aj Ivana Lexu v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho.

 

Ochranka prešla k ochrancom

Päťdesiatštyri ročný boss sýkorovcov sedí v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici a čaká či mu na Najvyššom súde potvrdia doživotie, trest zmenia, alebo rozsudok opäť zrušia.

Niektorí jeho bývalí ochrankári sa teraz pohybujú po boku vplyvných ľudí, ktorí sú podozriví z toho, že Lališovi  dopomohli k úteku a zabezpečovali mu  na polícii nedotknuteľnosť.  Normálne ich spolu vidieť na ulici.

 

Nehnuteľnosti predali

Jeden Kýblov dobrý český priateľ tvrdil, že mu dlžil a poslal na neho exekútora. Išlo o zmenku vo výške  päť miliónov českých korún (185 tisíc eur), tiež  žiadal aj úroky za každý rok od 1. januára 2014 vo výške šesť percent. Súd ešte 9. januára 2015 vydal zmenkový platobný rozkaz.

Špecializovaný trestný súd uložil Kýblovi aj trest prepadnutia majetku. Podľa oficiálnych verejných zdrojov exekútor však stihol predať Kýblov byt v bratislavskej Dúbravke a aj obchodný priestor v Petržalke. Stalo sa tak skôr ako uznesenie o zaistení majetku nadobudlo právoplatnosť.

Zaistenie majetku

“Ak je dôvodná obava, že uspokojenie nároku poškodeného na náhradu škody spôsobenej trestným činom bude marené alebo sťažované, možno nárok až do pravdepodobnej výšky škody zaistiť,” uvádza trestný poriadok.V zákone sa  tiež spomína, že “ak treba očakávať uloženie trestu prepadnutia majetku, a je obava, že výkon tohto trestu bude zmarený alebo sťažený, môže súd a v prípravnom konaní prokurátor po vypočutí obvineného majetok obvineného zaistiť.”

 „Až na hlavnom pojednávaní bolo zrejmé, že zo strany obžalovaného sú vyvíjané aktivity na zmenšenie majetku. Takéto aktivity sú náročné na dokazovanie vzhľadom na súčasné znenie trestného poriadku,” uviedli z Úradu špeciálnej prokuratúry.

Nehnuteľnosť v Petržalke  Kýbel vlastnil s ďalším sýkorovcom Františkom Borbélym, ktorý si odpykáva osem ročný trest. Jeho majetok prepadol štátu. Polovicu priestoru, v ktorom je herňa, už skôr, v dražbe Borbélyho majetku kúpila česká firma. Teraz v dražbe exekútora získala aj Kýblov podiel.

Albánec sa pasuje za nástupcu

„Uvoľnené teritórium, aktivity a čiastočne aj ostatný majetok po Lališovi a jeho gangu prevzali osoby blízke albánskej mafii,“ spomenuli osoby  blízke prostrediu organizovaného zločinu.

Štyridsaťsedem ročný Albánec, ktorý sa pasoval za Kýblovho nástupcu má slovenské občianstvo. Policajti ho podľa informácií, ktoré som získala monitorujú približne už od roku 2001.

V roku 2005 ho dokonca aj kvôli podozreniam z drogovej trestnej činnosti zadržali. Podľa vtedajšieho vyjadrenie polície prostredníctvom iných dílerov, predal na Slovensku alebo vyviezol do ďalších krajín Európy  heroín. V roku 2004 bol  na neho v Rakúsku vydaný aj medzinárodný zatykač. Teraz však pokojne funguje v Bratislave.

***Blog pôvodne vyšiel na SME.SK po názvom “Mafiánskeho bossa Kýbla nahradili Albánci. Jeho majetok predal exekútor”.  Júlia Piraňa Mikolášiková je novinárka, ktorá rieši  témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Písala pre Nový Čas,  pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píše  pre TVKRIMI.SK***

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies