KOMENTÁR Júlie MIKOLÁŠIKOVEJ: Sudca Dohňanský sa po nehode vrátil do práce. Obvinený nie je
Sudca Viliam  Dohňanský mal nehodu, pri ktorej zomrel človek. V prípade nie je nikto obvinený. Najvyšší súd ani po dvoch mesiacoch  oficiálne neinformovali.

Na ceste pri obci Hontianske Trsťany okres Levice v Nitrianskom kraji sa ešte 23.mája čelne zrazilo BMW a Škoda Octavia. Automobil BMW šoféroval sudca Najvyššieho súdu Viliam Dohňanský. Pravdepodobne predbiehal traktor. Vodič Octavie po zrážke  zomrel.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci usmrtenia s poukazom na  ustanovenie Trestného zákona, ktoré hovorí o “závažnejšom spôsobe konania porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej mu podľa zákona“.

Dohňanský bol v čase nehody na rehabilitácii, po tom si do konca júna čerpal dovolenku.  Hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová  v piatok  pre môj blog uviedla, že v súčasnosti je už v práci.

Trestný poriadok hovorí, že ak je obvineným sudca, vydať uznesenie o vznesení obvinenia môže len prokurátor generálnej prokuratúry; uznesenie sa doručí najneskôr do 48 hodín ministrovi spravodlivosti.

“V požadovanej trestnej veci nebol generálnej prokuratúre podriadenou prokuratúrou doposiaľ predložený spisový materiál s návrhom na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia jednému z účastníkov dopravnej nehody,” uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Dozorový prokurátor stále nemá k dispozícii znalecký posudok . Potvrdil  to pre môj blog Jaroslav Maček z Krajskej prokuratúry v Nitre, ktorá prípad dozoruje. V akom čase bude hotový Maček nevie, „zálež í od zložitosti veci“.  Príčiny nehody a to kto či nie niekto porušil predpisy tak ešte nie je známe. Vodičský preukaz sudcovi Dohňanskému nezadržali.

„Vzhľadom na to, že o predmetnej udalosti Najvyšší súd nikto oficiálne neinformoval a Najvyšší súd momentálne nedisponuje žiadnymi oficiálnymi informáciami o dopravnej nehode, nie je možné k tejto veci zaujať stanovisko,“ doplnila Važanová z Najvyššieho súdu.

S prosbou o vyjadrenie som v piatok oslovila aj Dohňanského, zatiaľ nereagoval.

***Komentár pôvodne vyšiel na SME.SK ako blog pod názvom Sudca Dohňanský sa po nehode vrátil do práce. Obvinený nie je”. Júlia Piraňa Mikolášiková je novinárka, ktorá rieši  témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Písala pre Nový Čas,  pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píše  pre TVKRIMI.SK***

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies