KOMENTÁR Júlie MIKOLÁŠIKOVEJ: Sudca mal nehodu, zomrel človek. Vodičák má stále
Na Najvyššom súde stále oficiálne nevedia o tom, že sudca Viliam Dohňanský mal nehodu, pri ktorej zomrel človek. Policajti mu vodičák nezadržali, potvrdila Krajská prokuratúra v Nitre.

Sudca Najvyššieho súdu Viliam Dohňanský mal 23. mája dopravnú nehodu. Polícia informovala, že šofér na automobile BMW pri predbiehaní traktora vošiel do protismeru a čelne narazil do protiidúceho vozidla Škoda Octavia, ktorého vodič prišiel o život. Nehoda sa stala pri obci Hontianske Trsťany v okrese Levice. Alkohol u šoféra BMW zistený nebol.

“Vo veci dopravnej nehody Najvyšší súd zatiaľ nikto oficiálne neinformoval, a to ani polícia ani sudca Viliam Dohňanský,” uviedla pre môj blog hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Dohňanský bol od 14. mája do 27. mája na preventívnej rehabilitácii a následne od 28. mája do 31. mája, čerpal riadnu dovolenku. “Dovolenku sudca čerpá aj v tomto čase, teda od 1.júna do 29. júna,” doplnila Važanová.

S otázkami som e-mailom oslovila aj sudcu Dohňanského, zatiaľ nereagoval.

Vodičák má stále

Na miesto nehody bol hneď privolaný znalec. “Príslušníci PZ vodičovi BMW vodičský preukaz nezadržali,” uviedol pre môj blog Jaroslav Maček, prokurátor z Krajskej prokuratúry v Nitre, ktorá vykonáva vo veci dozor.

Maček doplnil, že “vo veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci pre prečin usmrtenia  s poukazom na  ustanovenie Trestného zákona, ktoré hovorí o závažnejšom spôdobenie konania “porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej mu podľa zákona.” V prípade nebol nikto obvinený.

Čo bolo príčinou nehody ešte nie je známe, vzhľadom na to, že závery  znaleckých posudkov a expertíz ešte nie sú vypracované.

Súhlas na trestné stíhanie

Trestný poriadok hovorí, že ak je obvineným sudca, vydať uznesenie o vznesení obvinenia môže len prokurátor generálnej prokuratúry; uznesenie sa doručí najneskôr do 48 hodín ministrovi spravodlivosti.

Na trestné stíhanie sudcu je potrebný súhlas Ústavného súdu. Žiadosť podáva generálny prokurátor.

Zo žiadosti musí byť zrejmé, že je dostatočne odôvodnený záver o tom, že sudca spáchal konkrétny trestný čin. Generálneho prokurátora nesie dôkazné bremeno preukázania minimálne dôvodného podozrenia, že sudca svojím konaním mohol naplniť všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu.

V minulosti už boli prípady, keď Ústavný súd nedal súhlas na trestné stíhanie sudcov a to aj v prípade dopravných nehôd. Často žiadostiam vytýka formálne chyby.

 

***Blog pôvodne vyšiel na SME.SK po názvomSudca mal nehodu, zomrel človek. Vodičák má stále.  Júlia Piraňa Mikolášiková je novinárka, ktorá rieši  témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Písala pre Nový Čas,  pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píše  pre TVKRIMI.SK***

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies