KOMENTÁR Júlie MIKOLÁŠIKOVEJ: Takáčovci plánovali vraždu policajta. On ich vyšetruje
Policajt z elitnej jednotky ide po krku mužom zo skupiny takáčovcov Sledovali ho a plánovali jeho vraždu. Prípad vyšetruje jeho kolega. Potvrdili z tlačového odboru policajného prezídia.

Za mrežami sa s políciou rozhodol spolupracovať Jozef Walzer alias Tatranka. Pôvodne bol medzi obvinenými v kaze takáčovcov okolo Tibora Füleho a spol.

Vypovedá proti ostatným. Za spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní sa dostal z väzby na slobodu.  Hovorí aj o tom, že exminister vnútra a jeho kamarát bývalý minister financií mali takáčovcom platiť výpalné.

Tvrdí tiež, že policajta z Národnej protizločineckej jednotky expozitúra Bratislava NAKA, ktorý vyšetruje prípad takáčovcov, takzvanú južnú vetvu chceli niekedy v období rokov 2012 až 2013 zavraždiť. Policajta sledovali, vypátrali kde býva a zistili, že mal dopravnú nehodu. Spomína, že v plánovaní vraždy stojí Henrich Szűcs alias Plešatý, ktorý je v prípade takáčovcov obvinenýTen je však na úteku.

 „Trestné stíhanie vo veci bolo začaté v decembri 2016,“ potvrdil pre môj blog hovorca policajného prezídia. Martin Wäldl. Doplnil, že k súčasnému stavu prípravného konania a priebehu vyšetrovania nie je možné poskytnúť bližšie informácie, pretože by mohlo dôjsť k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia vyšetrovaného skutku prípravy úkladnej vraždy.

 Vyšetrovateľ je poškodený

Vyšetrovateľ z Národnej protizločineckej jednotky expozitúra Západ, ktorý rieši prípravu vraždy kolegu z expozitúry Bratislava, už vypočul viacerých obvinených z kauzy takáčovci ako svedkov.

Z vyšetrovateľa prípadu okolo Füleho a spol. sa tak stal v zmysle Trestného poriadku poškodený.

Policajt by tak pri vyšetrovaní prípadu takáčovcov mohol byť zaujatý, v takom prípade by sa mal z prípadu vylúčiť. Podľa Trestného poriadku, ak úkon vykoná  vylúčená osoba nemôže byť podkladom na rozhodnutie v trestnom konaní.

On sám sa však vyjadril, že sa poškodený necíti a neplánuje si uplatniť ani náhradu škody a vo vyšetrovaní v prípade Füleho a spol. pokračuje.

„V konaní v ktorom vykonáva uvedený vyšetrovateľ vyšetrovacie úkony je postupované v zmysle zákona, teda podľa príslušných ustanovení Trestného poriadku tak zo strany vyšetrovateľa, ako aj zo strany jeho nadriadeného, pričom na zákonnosť vykonávaných procesných úkonov dohliada príslušný prokurátor,“ odpovedali z policajného prezídia na otázky v súvislosti s tým, či nie je dotyčný vyšetrovateľ zaujatý.

Obvinení sa však bránia podávaním námietok zaujatosti, ktoré im zamietajú.

Južná vetva

V máji 2016 sa v Bratislave a okolí konala razia na ľudí z takzvanej skupiny takáčovcov. Zadržali 15 osôb. Policajti ich priradili k takzvanej južnej vetve. Za hlavu považujú Tibora Füleho. Niektorých vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do väzby.

Ešte vlani na jeseň prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v súvislosti s návrhom na predĺženie väzby pre Füleho tvrdil, že vyšetrovanie je už na konci a čoskoro podá obžalobu.

„Mám za to, že v tomto štádiu trestného konania nie je možné konštatovať, že táto trestná vec je vybavovaná bezodkladne a urýchlene tak,“ skonštatoval v uznesení minulý rok v novembri sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský. Füleho prepustil na slobodu.

Prokurátor podal sťažnosť, Najvyšší súd ju však zamietol a Füleho tak po roku a pol, v decembri z ústavu na výkon väzby vyšiel na slobodu.

Ostatní obvinení sa spoza mreží dostali už skôr. Písala som o tom napríklad tututu.

Vyšetrovanie prípadu stále pokračuje. Návrh na podanie obžaloby ešte stále podaný nebol.

Kýbel plánoval vraždu prokurátora. Ani on nebol zaujatý

Pri vyšetrovaní prípadu sýkorovcov vyšlo najavo, že Róbert Lališ a ďalší plánovali vraždu prokurátora, ktorý kauzu dozoruje. Už som v jednom z predchádzajúcich blogov písala, že vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prípravy úkladnej vraždy.  Nikto nie je obvinený.

V ohrození boli aj policajti, ktorí sa na objasňovaní a vyšetrovaní prípadov okolo gangu sýkorovcov podieľali. „Kýbel mi dal lístok s menami policajtov. Mali sme k tým osobám zistiť veci… Bolo tam aj vaše meno, pán prokurátor,“ povedal sýkorovec Martin Kováč alias Rybička v januári 2015 na pojednávaní na súde. Na papieriku malo byť päť mien, okrem prokurátora aj policajti, medzi nimi aj jedna žena. O lístočku som písala v článku pre Aktuálne.sk.

V tomto prípade trestné stíhanie vo veci nezačali. Počas pojednávania s Róbertom Lališom a spol., kde vec s lístočkom vyšla najavo sa sám prokurátor nevylúčil a po tom ako odznelo, že na lístočku bilo aj jeho meno, na okolnosti veci s lístočkom ďalej pýtal.

Nikto zo zainteresovaných námietku zaujatosti v zmysle Trestného poriadku nepodal. Podľa Trestného poriadku námietku je potrebné vzniesť bezodkladne, inak sa o nej nekoná.

***Komentár pôvodne vyšiel na SME.SK ako blog pod názvom Takáčovci plánovali vraždu policajta. On ich vyšetruje”. Júlia Piraňa Mikolášiková je novinárka, ktorá rieši  témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Písala pre Nový Čas,  pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píše  pre TVKRIMI.SK***

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies